Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir ?

Zerdeçal, alternatif tıpta en fazla adı geçen türlerden biridir. İçerdiği kürküminin  pigmenti nedeniyle birçok derde deva olarak görülen zerdeçal, taze tüketilmesi gereken bir gıda maddesidir. Zerdeçalın Faydaları ‘nı beraber inceleyelim.

Toz halinde yada kurutulmuş zerdeçalda kürküminin pigmenti uçucu bir materyal olduğu için daha az bulunur. Ayrıca toz halinde alacağınız zerdeçal, gıda boyası vb. gıda sahtekarlığından etkilenebilir. Bu nedenle zerdeçalı kesinlikle taze olarak demin edip bu şekilde tüketmeye özen göstermelisiniz.

İnflamasyonla savaşmaya yardımcı olur

İçeriğinde bulunan kürküminin pigmenti ve doğal yağlar, kalp damar rahatsızlıkları başta olmak üzere vücudumuzda yenilenmeyen organların yapısal direncini arttırmada ve problemleri gidermede etkili rol oynar. Hafıza kaybı, kalp sağlığı ve çağın hastalığı kansere karşı etkili olduğu söylenmektedir.

Antioksidan Özelliği ile Vücudu Toksinlerden Arındırır

Doğal yapısında bulunan antioksidan özelliği, cilt problemlerinde ve vücuddaki toksinleri atmada birebirdir. Bu özelliği nedeniyle yaşlanmayı geciktirir ve daha dinç bir vücut sunar.

Stres ve Depresyona Karşı Doğal Silah

Beyinde bulunan dopamin ve serotonin miktarını orantılı şekilde tutar ve insanları karamsarlıktan, depresyondan çıkarmaya yardımcı olur.

Eklem iltihapları ve Romatizma için Birebir

Dizleriniz çok ağrıyorsa yine doğal bir çözüm arıyorsanız zerdeçal bu konuda da çok faydalıdır. Doğal yağlar, eklem yerlerinizde oluşan iltihabı vücut dışına itecektir.

Hiçbir besin tek başına tavsiye edilmez, mutlaka gördüğünüz faydalarının yanında vücutta bir takım zararlarda bırakabilir. Bu nedenle kemoterapi görürken veyahut düzenli bir ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Zerdeçalı karabiber ile tüketmek, kana çok daha hızlı karışmasını sağlayacaktır.

Zerdeçalın Faydaları nı inceledik 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir