Yazılım nedir ? Yazılımcı Ne İş Yapar ?

Yazılım teknoloji çağının gelişmesiyle insan ihtiyaçlarını kolaylaştıracak programlanabilir cihazları ve uygulamaları yönetebilmek için gerekli olan dijital kod yazarlığıdır. Akıllı telefonlar, tabletler, akıllı tvler derken şimdi buzdolapları, fırınlar gibi küçük ev aletleri de yazılımın nimetlerinden faydalanıyor. İnternetin yaygınlaşmasıyla birçok hizmeti elektronik ortamda sağlamaya çalışan firma ve devlet kurumları da yazılımın kolaylıklarını ziyaretçilere sağlıyor. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda da yazılıma olan ihtiyaç oldukça yoğun olacağı için meslek olarak yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir bölüm.

Kimler Yazılımcı olmalı ?

Aslında kilit soru burada bu. Parası güzel, iş imkanı var hemen ben yazılımcı olayım, dil öğreneyim ya da okulunu bitirip cvmi firmalara vereyim düşünceniz varsa bu meslek size pekte uygun olmayacaktır. İyi bir yazılımcı, yüksek diploma notlu bir kod yazarı arayan firma görmedim ben. Analitik düşünebilen, sorunları hızlı çözüme kavuşturacak aklındaki fikiri koda dökebilen insanlar genelde tercih edilir bu sektörde. Devlet dairelerinin tam oturmamış bilgi ve teknoloji birimlerine işe girmek sizi iyi bir yazılımcı yapmayacaktır. O nedenle bu sektörde yüksek diploma notu yada üniversite adı pekte geçerli değildir.

Analitik düşünme dediğimiz şey, müşteri size aklındaki fikiri sunduğunda onu hayalinizde canlandırıp gidiş ve dönüşleri hesaplayıp bu işin altından kalkıp kalkamayacağını saniyeler içerisinde süzgeçten geçirmeniz ve bu işi yapacağınız süre içerisinde karşılaşacağınız 3. faktörlere en uygun şekilde cevap verebilmektir. Yazılımda tek doğru yoktur. Önemli olan en kısa sürede aynı sonucu veren doğruyu bulmaktır.

İş Ahlakı yine yazılımcıda olması gereken en önemli özelliklerden biridir. Bir işi herkes iyi kötü yapabilir ve benzer sürelerde teslim eder. Örneğin bir duvar ustasıyla anlaşıp işi verdiğinizde o duvar ustasının en kısa sürede işi teslim etmesini ve en düzgün biçimde sunmasını istersiniz. Yazılımda da bu böyledir. Müşteri iş anlaşmasına harfi harfine uymayı ister. Yani 10 gün içerisinde teslim edeceğim dediyseniz 11 gün içinde teslim edemessiniz, bu etik değil. Ayrıca altından kalkamayacağınız işleri alıp, sırf iyi para kazanmak adına sistemsel açıklar unutup yada bilinçli bırakıp müşterilerinizi madur etmemelisiniz. Kimsenin bilmediği bir şey yoktur. Günümüzde herhangi bir yazılım dilinde bir sır yoktur. Sadece ben biliyorum, bunu Türkiye’de yapan sayılı kişilerdenim, benden başkasına zaten yaptıramaz gibi düşünceleri aklınıza bir kere bile getirmemelisiniz.

Puzzle Sevenler yazılımı hobi olarak yapmak isteyenler bu sektörde başarılı olur. Çünkü kod yazarlığı sanki büyük bir puzzle’ın parçalarını bir araya getirmeye benzer. Burada tek sorun hiçbir parça size hazır verilmez, parçalarıda kendiniz kodlamak zorundasınız. Ama bir işin sonuna gelip oluşturduğunuz program yada sistemin işleyişini görüp müşteriden beğeniyi aldığınızdaki gurur paha biçilemez.

[reklam]

Araştırmacı ve grup çalışmayı sevenler yine yazılımcılıkta nirvanaya kadar ulaşabilir. Ben 45 yaşına geldim sektörde 20 yıl geçirdim ben oldum demek bir yazılımcının yapacağı en büyük yanlıştır. Çünkü sürekli öğrendiğiniz dil kendini geliştirirken, siz olduğunuz yerde sayamazsınız. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak adına bildiğiniz dil daha kısa daha kolay yapıya geçtiğinde en kısa sürede sizde bu yapıyı işlerinizde kullanmalısınız. Teknolojiyi takip edip, iş bulabilirliğinizi arttırmak için ek diller öğrenmelisiniz.

[oneri]

Yazılımcı Ne İş Yapar ?

Yazılımcı büyük yazılım ve programlama firmalarında iş bulur. Devlet kurumlarında bilgi teknoloji birimlerinde memur olarak çalışabilir. Büyük datacenter yada bilişim firmalarında, büyük firmaların bilişim birimlerinde iş bulma ihtimali vardır. Özel sektörde serbest olarak çalışabilir ve kendi müşteri pörtföyünü oluşturabilir. Yazılımcı, web scriptleri, program kodlamaları, hata düzeltmeleri, mobil oyun geliştirme, video oyun geliştirme, uygulama, işletim sistemi, robotik kodlama gibi birçok kısımda çalışabilir.

Gözden Geçir...

agri iptv

agri iptv

agri iptv satıcısı varmi vaav iptv olarak donmadan ve kesilmeden, Binlerce (50.000) kanal ile kaliteli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir