Vergi Uzlaşma Süreci Nasıl İşler ?
Vergi Uzlaşma Süreci Nasıl İşler ?

Vergi Uzlaşma Süreci Nasıl İşler ?

Vergi incelemesi geçirdiyseniz, müfettiş inceleme sonrası vergi raporları ve uzlaşma tarihi içeren bir davetiyeyi yine size tebliğ edecektir. Genelde rapor oluşturduktan 1 ay içerisinde uzlaşma komisyonu toplanır ve size verilen gün içerisinde komisyon karşısına çıkarsınız. Vergi Uzlaşma Süreci Nasıl İşler ? Bakalım.

Uzlaşma komisyonunda alınan kararlara esasen bir sekreter, 1 başkan ve 2 başkan yardımcısı yer alır. Müfettişin hazırladığı raporlar doğrultusunda çıkan vergi borçları ve vergi cezaları konusunda komisyon ile bir indirim oranı mükellef ile birlikte belirlenir.

Geçici Gelir Vergisi ve bu vergi yüzünden doğan vergi ziyai cezaları genelde silinir. Bunun nedeni Geçici Gelir Vergisi’nin Gelir Vergisi içerisinde yer almasıdır.

Vergi ziyai cezaları ise müfettişin inisiyatifine bağlı olarak %50-%90 arasında silinir. Vergi aslından ise %5-%10 arasında bir silinme gerçekleşir. Uzlaşmaya konu olan örneğin 100 Bin TL’lik Vergi ve Vergi Ziyai cezalarının (20+20 G.Gelir Vergisi ve Ziyai cezası olduğunu varsayarsak) ilk indirimde 60 Bin TL gibi bir rakama,

%80’lik bir Vergi Ziyai indirimi aldığınızı varsayarak 24 bin TL’lik bir indirimde buradan,

%10’luk bir vergi aslı indirimi aldığınızı varsayarak 3 Bin TL’de buradan yapılan indirimle kabataslak 33 Bin TL’ye kadar düşüyor. Tabiki bu oranlar ve rakamlar örnek olması açısından sizinle paylaştığımız rakamlar.

Ödemeyi tercih ederseniz yani uzlaşma komisyonuyla anlaşırsanız çıkan son miktarın üzerine ödeme yapacağınız zaman birde gecikme faizi uygulanacaktır. Örneğin 2020 yılında yapılan inceleme 2017 dönemi içinse çıkan miktarda 3 yıllık bir gecikme faizi uygulanmaktadır.

Vergi Uzlaşma Süreci Nasıl İşler ? Yazımızın Sonuna Geldik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir