Vergi İncelemesi Neden Gelir ? İnceleme Süreci

Hakkınızda bir inceleme var ise bu inceleme size bir davetiyle e-tebligat üzerinden adınıza gönderilir. Eğer E-tebligat kullanıyorsanız( İnteraktif Vergi Dairesi ile daha önce çalışmadıysanız) basılı olarakta teblig edilebilir.

Tebligat elinize geçtikten sonra sizi davet eden vergi müfettişi ile bir süreç geçireceksiniz. İlk olarak vergi müfettişi size gelen toplam miktarı söyleyecek ve bu miktarı nasıl elde ettiğinizi ve neden beyan etmediğinizi soracak.

Örneğin A firması yada kişisi üzerinden bir yıl içerisinde toplam 100 Bin TL’lik bir para akışı olmuş banka hesabınıza. Herhangi bir iş yeriniz yoksa, bu paranın neden geldiğini soracak. Şahıslardan gelen paralar çok takılmasa da ticari işletme hesaplarından para akışı varsa hesabınıza kesinlikle ve kesinlikle incelemeye girersiniz.

Size para gönderen bir ticari işletme ise, sizin bir ticaret yapmanız anlamı taşıyacak ve dolayısıyla vergi doğmasına neden olacaktır. Öncelikle kazandığınız miktara karşılık yaptığınız iş ile alakalı olan gider evrakları toplamanız gerekecek.

Eğer gider göstermez iseniz vergi müfettişinin insiyatifine kalmış olmakla beraber %50 gider gösterip yatan paranın sadece %50’lik kısmını kar olarak alabilir.

[reklam]

Çünkü giderinizi faturalandırmanız durumunda sadece kar üzerinden gelir vergisi ile vergilendirileceksiniz. Ayrıca gelen paranın %18 (geliriniz yurtiçi müşteriye ise %18 KDV ödersiniz. Müşterinin Yurtdışı kaynaklı olmasını kanıtlayabilirseniz KDV’den muaf olursunuz.)

Kazandığımız paranın %18’i KDV olarak vergilendirilir.
Vergilendirilen KDV kadar Vergi Ziyai cezası kesilir.
(1) Kardan mevcut oranlar ile %15-35 arası gelir vergisi vergilendirilir.
Vergilendirilen Gelir vergisi kadar Vergi Ziyai cezası kesilir.
İşletmelerin 3 ay da bir ödedikleri Geçiçi Gelir vergisi oranları hesaplanır ve Vergi olarak belirtilir. (Lakin bu rakamlar Gelir vergisi içerisinde dahil olduğu için ödenmez.)
Geçici Gelir Vergi miktarı kadar vergi Ziyai cezası kesilir.

İncelemede yukarda gördüğünüz oranlarda vergi ve 1 kat şeklinde vergi ziyai cezası kesilir. Ödeme esnasında geçmiş dönem olması durumunda her dönem için ayrı faiz uygulanır.

(1) Güncel Gelir Vergisi Dilimleri;

Gelir dilimleriVergi oranı
13.000 TL’ye kadar% 15
30.000 TL’nin 13.000 TL’si için 1.950 TL, fazlası% 20
110.000 TL’nin 30.000 TL’si için 5.350 TL, fazlası% 27
110.000 TL’den fazlasının 110.000 TL’si için 26.950 TL, fazlası% 35

Özel Usülsüzlük cezası Kesilir mi ?

Mevcutta bir işletme sahibi değilseniz özel usülsüzlük cezası kesilmeyecektir. Eğer özel usülsüzlük cezası kesildiyse ödeme esnasında bunlar iptal olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir