Varisler Nasıl Geçer? Varis Çözümü

Sıcak suyu unutun

İçindekiler

Bazı insanlar çabuk üşüse de kan dolaşımınız zayıfsa yapabileceğiniz en kötü şey sıcak su ile duş almaktır. Üşüdüğünüz zaman da dolaşımınız zayıflayabilir, bu yüzden hiç bir şey yapmasanız da problemin daha da kötü olmasına sebep olabilirsiniz.
Değişim aniden olmak zorunda değildir, ama zamanla daha soğuk su kullanıp vücudunuzu alıştırabilirsiniz. Duş almayı tamamladığınız zaman, bir kaç dakika soğuk su ile yıkanabilirsiniz ya da varisli damarlardan en çok etkilenen bölgelerde soğuk ve sıcak su arasında gidip gelebilirsiniz.
Biraz biraz, hafiflediğinizi hissedeceksiniz, bu küçük değişimle vücudunuz rahatlayacak.

Her gün hareket edin

Varisli damarların ortaya çıkmasını veya olanların kötüleşmesini önlemek için, her gün bilinçli olarak çaba göstermelisiniz. Her zaman spor salonuna gitmek mümkün olmayabilir, ama bilmelisiniz ki gün içinde sandalyeden veya koltuktan kalkmadığınız tembel anlardan vazgeçmek zorundasınız.
Merdivenlerden inip çıkabilirsiniz, çok uzak olmayan yerlere zamanınız el verdiğince yürüyebilirsiniz, evde egzersiz veya esneme yapabilirsiniz, hatta hafta sonları bir yerleri keşfetmeye gidebilirsiniz. Aklınıza ne gelirse, yeter ki yerinizden kalkın.
Özellikle kumsala veya dağlara gitme fırsatı yaratın ve kumda, çimenlerde veya nehirlerde çıplak ayakla yürüyün. Bu güzel deneyim sadece vücuttaki stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kan dolaşımını arttırarak sizi rahatlatır ve canlılık kazandırır.

Ters duruş

Bu basit egzersizle çok iyi hissedeceksiniz! Günün tamamını ayaklarımızın üstüne bütün ağırlığımızı vererek ve onların üstünde kendimizi taşıyarak geçiriyoruz, bu yüzden sizlere günün sonunda bunun tam tersi bir egzersiz yapmanızı öneriyoruz: Bacaklarınızı havaya dikin.
Bunu çeşitli yollarla yapabilirsiniz:
• Sırtı üstü yatıp uzanın, bacaklarınızı bir kaç yastığın üstüne koyun.
• Duvara doğru sırt üstü yatın, bacaklarınızı doğru açı oluşturacak şekilde duvara yükselterek destek alın.
• Baş duruşu (sirsasana) gibi bir yoga pozisyonuna geçin. Bunda vücudunuzu başınızın üstünde dengelersiniz ve sırtınızdan destek alırsınız. Sadece bunu iyi bilen, yoga yapma konusunda deneyimi olan ve eğitmen eşliğinde olanlar bunu yapmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir