Ünlü Edebiyatçıların Az Bilinen Polisiye Kitapları

 

Polisiye kitapseverlerdenseniz sizlere bir sürprizimiz var. Ünlü edebiyatçıların az bilinen polisiye kitaplarından sizlere bahsedeceğiz. Polisiye kitapların ülkemize giriş tarihi 1881 yılına rastlıyor. Bu tarihte ilk çeviri polisiye kitap yayınlanmış. Ülkemizde yazılıp yayınlanan ilk polisiye kitap ise 1884 yılında yayınlanmış. Yani eski bir tarihe sahip diyebiliriz. Ünlü polisiye kitaplardan hemen hemen herkes haberdardır çünkü bunlar TV dizisi ya da sinema filmi olarak uyarlanmıştır. Örneğin: Cingöz Recai. Fakat zamanında oldukça meşhur olan adını bile duymadığınız pek çok yerli polisiye kitap da mevcuttur. Ülkemizde polisiye kitaplar bir dönem çerez gibi tüketilmiştir. Öyle ki, şiirden ya da başka tür edebi yapıtlardan tanıdığımız ünlü pek çok edebiyatçı bile polisiye kitap yazmıştır. Mesela cingöz Recai’nin yazarı Peyami Sefa, polisiye denemesini Server Bedi adıyla yayınlamıştır. Nazım Hikmet’in de polisiye kitap denemesi vardır.  İşte size ünlü edebiyatçıların az bilinen polisiye kitapları yazımızda, bu kişilerden kısaca bahsedeceğiz.

 

Kimler Hangi Polisiyeleri Yazmış?

 Ünlü edebiyatçıların az bilinen polisiye kitaplarının başında Nazım Hikmet’in  Yeşil Elmalar’ı gelir. Şair 1936 yılında bu polisisyeyi kaleme almış açıkçası pek de başarılı olamamıştır. Daha sonra ise çok daha başarılı bulunan ‘’Yaşamak Hakkı’’ eserini bir gazetede yazarken tutuklanmıştır ve bu eser yarım kalmıştır. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ise ‘’Kesik Baş ‘’ isimli bir eseri bulunmaktadır. Ünlü bir diğer isim ise Halide Edip Adıvar’dır. O da Yol Palas Cinayeti isimli polisiye eserle edebiyata polisiye türünde katkı sağlamıştır. ‘’Ayın Ondördü’’ isimli oldukça beğenilen polisiye bir kitap yazan Refik Halit Karay’ın yine bu türde pek çok eseri vardır.

Başarısız Olan- Çok Sevilen Polisiyeler

 Ünlü edebiyatçıların az bilinen polisiye kitaplarından biri de Aziz Nesin ‘in ‘’ Düğümlü Mendil’’ isimli eseridir. Ünlü edebiyatçı bu kitabı ‘’Nuruhayat’’ mahlasıyla kaleme almış ama maalesef başarısız olmuştur.  Ümit Deniz ise 1960’lı yıllarda Murat Davman’ın Hikâyeleri’’ isimli bir seri kaleme almıştır. Seri o kadar beğenilmiştir ki çoğu sinema filmi olarak uyarlanmıştır. Yine Erhan Bener de ‘’Loş Ayna’’ ve ‘’Anafor’’ isimli kitaplarıyla ülkemizde polisiye türünde en beğenilen edebiyatçılardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir