Turşunun Çabuk Bozulmaması İçin Öneriler

Sonbahar turşunun içine mevsiminin gelişiyle birlikte semt pazarları da turşuluk sebzelerle şenlenir. Çünkü turşu kurmanın tam vaktidir. Kornişon salatalıklar, acurlar, domatesler, kelekler, biberler, sarımsağı, maydanozu, limonu kilolarca alınır. Kış mevsimine yakın ise pancarlardan ve lahanalardan turşu kurmanın zamanıdır. İçlerine katılacak havuç, karnabahar ve kırmızılahanalarla adeta renk şöleni haline gelirler. Alınan malzemeler tek tek yıkanır ayıklanır. Açıkçası koyulacak sarımsakları soymak bile başlı başına bir zahmettir. Belli oranlarla kavanozlara yerleştirilen turşular kurulduktan sonra ise sıra kıvam alması için beklemeye gelir. Lezzetiyle iştah açan, rengârenk görüntüsüyle göz ziyafeti yaşatan, sağlık deposu turşular sanılanın aksine oldukça fazla emek gerektirir ve ekonomik olarak da belli bir bütçe ayırmanız gerekir. Bazen yapılan turşuların ise daha birkaç kez yiyemeden tatları değişir ve turşunun bozulduğunu anlarsınız. Turşunun bozulmasıyla yapılan onca emek bir çırpıda boşa gitmiş olur. Emeklerinizin boşa gitmemesi ve yaptığınız turşuların çabuk bozulmaması için sizlere birkaç önerimiz olacak.

 

Turşular Neden Çabuk Bozulur

İçindekiler

İşte size turşunun bozulmasını önleyecek ipuçları:

 

1-Turşunuzu hangi sebzeyle kurmuş olursanız olun, turşunun kıvamında olması için hassas bir denge olduğunu unutmayın.

2-Su, limon, tuz ve sirke oranlarınızı mutlaka tarifine uygun şekilde hazırlayın.

3-Turşu kurarken sofra tuzu yerine kaya tuzu kullanmaya özen gösterin.

4-Turşularınızı kurduktan sonra kavanozlarınızı güneş ışığına maruz bırakmayın.

5-Çok sıcak ortamlarda turşular çok daha çabuk kıvam bulur ve bozulması da çabuk olur.

6-Turşularınızı mümkün olduğu kadar soğuk ortamda bekletin hiç değilse ısı değişiminin çok olmadığı yerde muhafaza edin.

7-Turşularınızı plastik yerine cam kavanozlara kurmaya özen gösterin.

8-Kavanozdan turşu alırken turşuyu elinizle çıkarmayın çünkü elinizdeki bakteriler turşunun bozulmasına sebep olacaktır.

9-Turşu kurarken sebzelerinizin taze, temiz ve çürüksüz olduğundan emin olun.

10- Turşu kurarken kavanoza biraz nohut, elma ya da ayva  ya da bunların kabuğunu atmayı unutmayın. Turşunuz hem daha lezzetli olacak hem de çabuk bozulmayacaktır.

 

Turşunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

 

Turşunuzun üzerinde beyaz su birikintileri varsa turşunuz bozulmaya başlıyor demektir. Ayrıca kokusunda ve tadında hoş olmayan değişiklikler olduysa bu da turşunun bozulduğunu gösterir. Eğer beyaz su yeni birikmeye başlamışsa kavanoza biraz sirke ve su ekleyip içine nohut atabilirsiniz. Turşunun bozulması sanılanın aksine kolay anlaşılır. Sanılanın aksine bozulmuş turşuları tüketmekte ısrar etmeyin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir