Türkiye’nin İhraç Ettiği Ürünler ve Ülkeler

Türkiye G20 Ülkelerinden birisi ve dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan ülkedir. Her ne kadar bütçe açığı versekte (ithalatımızın ihracattan büyük olduğu durumda..) hatrı sayılır mal ve hizmet ihracatı gerçekleştiren bir ülkeyiz. Ülkemizin ihracatında 12 yıldır zirvede olan otomotiv sektörü yer alıyor. Bu da yabancı yatırımın bir ülke için ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor.

Otomotiv Sektörü – Ford, Toyota, Tofaş, Oyak Renault, Mercedes-Benz Türk, Bosch Sanayi, Man Truck ve Goodyear fabrikalarının ülkemiz sınırları içerisinde yer alması nedeniyle 30 Milyar dolara yaklaşan bir ihracat gerçekleşiyor.

Beyaz Eşya – Dayanıklı tüketim malları konusunda dünyadaki birçok firma yine Türk yatırımcısının elinde bulunuyor. Dünyada en çok beyaz eşya ihracatı gerçekleşen ülkerin başında yer alıyoruz.

Tarım ve Gıda Ürünleri – Türk vatandaşlarının yaşadığı bölgelere yöresel lezzetler de dahil olmak üzere çok ciddi tarım ve gıda ürünü ihraç ediyoruz. Ayrıca ülkemizde 4 mevsimin yaşanması ve ürün yetişme çeşitliliği nedeniyle çevredeki ülkelere ciddi miktarda gıda ürünü ihraç etmekteyiz.

Sağlık ve Organ Nakli – Geçenlerde Malatya İnönü üniversitesinde aynı anda 10 dan fazla karaciğer nakli ameliyatı gerçekleşti. Atatürk’ün de dediği gibi “Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz.” cümlesinde olduğu gibi sağlık konusunda Türk hekimlerine fazlaca güven duyuluyor buda sağlık ihracatı yapmamıza Avrupa gibi gelişmiş ülkelerden dahi tedavi için ülkemize gelmelerine olanak sağlıyor.

Tekstil – Osmanlı döneminden bu yana en çok dış ülkelere tedarik sağladığımız ürünler arasında olan tekstil ürünleri günümüzde de bize para kazandırmaya devam ediyor. Modanın kalbinin attığı İtalya, Hollanda, Fransa, İngiltere gibi ülkelere tekstil ürünleri ihracatı gerçekleştiriyoruz.

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler

En fazla ihracatımızı 3 milyondan fazla Türk vatandaşının yaşadığı Almanya ile yapıyoruz. Almanları, İngilizler takip ediyor. İngilizlerle tekstil ve makine ürünleri ihracatı gerçekleştiriyoruz. İngilizlerin hemen ardından ise Birleşik Arap Emirlikleri geliyor. Irakla ise gıda ihracatımız oldukça ileri seviyede. İç pazarda bazen bazı ürünlerin fiyatının artmasına doğrudan neden olan o ürünü dış ülkeye satmamızdır. Amerika Birleşik Devletleri ile makine parçası, çimento, bakır ve plastik ürünleri satışı yapmaktayız.

Fransa’ya makine parçaları, plastik ve kimyasal ürünler, İspanya’ya otomotiv, zeytinyağı ve turunçgiller satıyoruz. Hollanda’da yine ençok ticaret yaptığımız diğer ülke olarak raporlarda yerini alıyor.

Gözden Geçir...

Menopoz Nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Tedavisi ve 5 Teşhis Önerisi?

Menopoz nedir! Hakkında çok şey söyleniyor, ancak herkes bunun ne olduğunu ve kadınlar için ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir