KIZILIRMAK ISLAH ÇALIŞMASINA İÇİN TARIM VE ORMAN BAKANLİĞİ TARAFINDAN 3,5 MİLYON LİRA ÖDENEK AKTARILDI (İLKAY SEVER/ÇORUM-İHA)

Türkiye’nin En Uzun Nehri Neresidir?

Nehirler, tarih boyunca geçtikleri yerlerde sağladığı verimli topraklar nedeniyle farklı kültür ve medeniyetleri kıyılarında barındırmış zengin doğal su kaynaklarıdır. Kar, yağmur veya yeraltı su kaynakları ile beslenerek yaşam alanlarına can damarı olmuşlardır. Geçmişten günümüze gerek su kaynağı, gerekse de enerji kaynağı olarak faydalanılan nehirler duyguların tercümanı olmuş, insanları birbirine bağlamıştır. Peki Türkiye’de en uzun nehir neresidir? Türkiye’nin En Uzun Nehri Neresidir?

Kızılırmak Nehri

İçindekiler

Türkiye’nin En Uzun Nehri Neresidir?

Türkiye’de en uzun nehir olma özelliğine sahip Kızılırmak, Sivas ili sınırları içinde yer alan Kızıldağ’dan doğup 10 şehirden geçen ve Samsun Bafra’dan Karadeniz’e dökülen nehrimizdir. Uzunluğu yaklaşık 1355 km, ortalama debisi 184 m³/sn olan Kızılırmak Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Aksaray, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum, Sinop ve Samsun illerinden geçer. En önemli kolları Deliceırmak, Gökırmak ve Devrez’dir. Kar suları ve yağmurla beslenen nehrin rejimi düzensizdir. Temmuz ve Şubat ayları arasında düşük su seviyesinde akan nehir, Mart ayında yükselmeye başlar. Nisan ayında ise en yüksek su seviyesine ulaşır. Kızıldağ’ın kırmızımsı toprak yapısı nedeniyle sürüklediği killi ve kumlu toprağın suya karışarak kırmızı rengini alması ile Kızılırmak ismini almıştır.

Kızılırmak nehrinin döküldüğü yer Türkiye’nin en önemli ovası konumundadır. Kızılırmak deltası olarak bilinen Bafra Ovası içerisinde bir çok büyüklü küçüklü göl barındırmaktadır. Sulanabilir arazilere sahip olması bu ovaya ayrı bir değer katar. Balık türleri açısından da zenginliğe sahip olan Kızılırmak balık avcılığı yapılan nehirlerimiz arasında yer alır.

Kızılırmak Üzerinde Yer Alan Barajlar

Kızılırmak üzerinde 8 adet baraj bulunmaktadır. Bu barajlar ve yer aldığı şehirler şunlardır:

Yamula Barajı (Kayseri)
Sarıoğlan Barajı (Kayseri)
Kesikköprü Barajı (Ankara)
Hirfanlı Barajı (Ankara, Kırşehir)
Kapulukaya Barajı (Kırıkkale)
Obruk Barajı (Çorum)
Altınkaya Barajı (Samsun)
Derbent Barajı (Samsun)

Türkiye’nin En Uzun Nehri Neresidir?
Bu sorunun cevabını artık öğrenmiş olduk. Ayrıca bu yazımızda sadece Türkiye’nin en uzun nehrini değil Kızılırmak üzerinde bulunan barajları da öğrenmiş olduk. Bundan dolayı Kızılırmak ‘ın ne kadar değerli bir nehir olduğunu kavradık. Fakat nehirlerimiz ve barajlarımızdaki suyu korumak için lütfen su israfı yapmamaya. Ayrıca sulama kanallarında kullandığımız sulara dikkat etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir