TRT'nin İlk Yayını Ne Zaman Yapıldı
TRT'nin İlk Yayını Ne Zaman Yapıldı

TRT’nin İlk Yayını Ne Zaman Yapıldı ?

Türkiye’nin ilk televizyon kanalı TRT 1 Mayıs 1964 tarihinde kuruldu. İlk Televizyon yayınını 31 Ocak 1968 tarihinde Ankarada bulunan MithatPaşa Stüdyosunda deneme yayınlarına başlamıştır. İlk deneme yayınlar haftada 3 gün olacak şekilde sadece günde 3 saat olarak başlamıştı. Şimdi 24 saat boyunca yayın yapan televizyon kanalları o zaman yoktu ve Türkiye televizyonla yeni tanışmıştı. TRT’nin İlk Yayını Ne Zaman Yapıldı ? Artık cevabını öğrenmiş olduk.

Ankara’da başlayan tv yayını bir yıl içerisinde haftada 4 güne çıkarıldı ve İzmir ile İstanbul’da da yayın yapımı için TRT İzmir ve TRT İstanbul kuruldu. Aya atılan ilk adım, Zeki Müren’in Ankara’da verdiği konser gibi birçok programı canlı olarak yayınlamıştır.

Yayınlanan ilk televizyon oyunu ise 1968 yılında TRT ekranlarında Şair Evlenmesi‘dir ve canlı olarak yayınlanmıştır.

TRT’nin İlk Yayını Ne Zaman Yapıldı Yazımızın Sonuna Geldik.

Günümüzde güzel ve sade yapısı ile devam eden TRT. Dizi alanında kendisini oldukça geliştirmiş durumda. Ayrıca yurt dışına sattığı diziler ile gündeme gelmektedir. Özellikle orta avrupa bölgesinde bulunan Sırbıstan gibi ülkelerde TRT diziler aktif olarak yayınlanmaktadır.

Spor programları ve milli maç yayınları sayesinde de erkek kitleyi de kendisine çekmektedir. Teşkilat , Leyla ile Mecnun gibi özel yapıtları sayesinde adeta özel televizyon kanalları ile yarışmakta olup hatta bir çok dizi alanında öne çıkmaktadır.

TRT yayın yönetmeni ve dizi tercihlerini yapan bireyler bu başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir