Trekking Nedir ? Türkiye’deki Trekking Rotaları

Mevsim yaza dönmeye başladı, yaz için plan yaparken trekking nedir ve nasıl yapılmalı, Türkiye’de en iyi Trekking rotaları nerede gibi sorularınız varsa ve tatile birazda spor karıştırmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Trekking, günü birlik yapılabilen uzun yürüyüşler içeren doğu yürüyüşleridir. Ülkemizin her yerinde bu spor yapılabilir fakat güney kısımda ve tatil bölgelerinin revaçta olduğu yerlerde birçok doğal trekking rotası bulunmaktadır.

Likya Yolu – 15 Km

Bilinen en harika trekking rotası Likya Yoludur.
Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası. 1992 yılında çalışmalarına başlanılan Likya yolu 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır .(Vikipedi’den alınmıştır.)

Tazı Kanyonu 9 KM

Antalya’da yer alan bir diğer trekking rotası Tazı kanyonudur. Nefes kesici manzarası ile son zamanlarda birçok doğa yürüyüşçüsü bu rotayı kullanmış ve harika manzaraları nedeniyle hayran kalmıştır. Gelen her ziyaretçi tekrar ziyaret edeceğini ve yanında bir başkasını da getirerek bu eşsiz doğa güzelliğinden faydalanmasını sağlayacağını dillendirmiştir.

Yedigöller

Şüphesizki Türkiye’nin ve dünyanın en güzel doğa oluşumlarından biri olan ve tertemiz havasıyla attığınız her adımda hem sağlık hemde güzelliklere şahit olacağınız bir rota. Göl etrafındaki patikalarla kendinize bir rota oluşturun ve tatilinizi doğada geçirin.

Rumeli Fener Demirciköy

Parkur derecesi kolay olan bu rota Rumeli fenerinden başlayarak Demirciköy’e doğru uzanan patikalardan oluşuyor. Manzarası göz boyayan cinsten. Yürüyüş sonrası tertemiz plajda yüzmekte ayrıca keyifli olacaktır.

Narman Kanyonu

Doğu Anadolu bölgesinde Erzurumda bulunan ve 12 KM uzunluğunda zorlu bir parkudan oluşan Narman Kanyonu trekking rotasını doğa yürüyüşü aşığıysanız mutlaka bir kenara not edin. Eşsiz doğanın güzelliği ve zorlu patikalarda ilerlerken toprağın rengini keşfedin.

Nemrut Krater Gölü

Bitlis’te bulunan Nemrut Kalderası doğa severler tarafından çok bilinmeyen ve dünyada sayılı kaldera göllerinden birisidir. Hem eşsiz bir doğa hemde manzara arayanların tercih etmesi gereken zorlu parkurlardan oluşur.

Gözden Geçir...

Menopoz Nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Tedavisi ve 5 Teşhis Önerisi?

Menopoz nedir! Hakkında çok şey söyleniyor, ancak herkes bunun ne olduğunu ve kadınlar için ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir