Tıkalı Tuvalet Borusu Nasıl Açılır?

 

Tuvalet tıkanması evde başımıza gelebilecek en nahoş olaylardan biridir. Tuvalet tıkandığı zaman hemen panikleriz, hem biraz durumun çok da iç açıcı olmamasından hem de acilen çözüme kavuşması gereken bir iş olduğundan. Fakat tıkalı tuvalet borusu nasıl açılır öğreneceğiniz ve bundan sonra çok da paniklemeyeceğiniz birkaç çözüm önerimiz var. Gelin bunları hep beraber inceleyelim.

Tuvalet Borusu Neden Tıkanır?

 Tuvalet boruları genellikle tuvaleti bir çöp kovasıymışçasına kullanmaktan dolayı tıkanır. Sürekli içine atılan peçeteler hele bir de suda eriyenlerden değilse, ıslak mendiller, hijyenik pedler, çocuk bezi, izmarit, saç topakları, bunların hepsi tuvaletlerin tıkanmasına sebebiyet verebilir. Çocuk bezi de tuvalete atılır mı dediğinizi duyar gibiyiz fakat bu işin profesyonellerinin dediğine göre evet atanlar var. Ayrıca evde küçük çocuğunuz varsa o da zaman zaman oyuncaklarını tuvalete atıyor olabilir. Tuvalet borularının neden tıkandığına dair bir fikrimiz oluştuğuna göre eğer başımıza böyle bir şey gelmişse bakalım tıkalı tuvalet borusu nasıl açılır?

Evde Tıkalı Tuvalet Borusu Açmanın Yolları

 Evde tıkalı tuvalet borusu nasıl açılır sorusunun birkaç tane cevabı var. Ancak öncelikle tıkanıklığın nere olduğunu tespit etmemiz gerekiyor. Bunun için ya sifonu bir kez çekin ya da bir kova suyu bir kerede boşaltın. Su eğer hızlıca akıp gidiyorsa tıkanıklık uzak bir bölgede yok eğer yavaş yavaş gidiyorsa tıkanıklık daha yakın bir bölgededir. Yakın bölgede olması işinizi hızlandırır. Tuvalet pompası işinizi görecektir. Sık sık tuvalet pompasıyla çekerseniz bir süre sonra tıkanıklığa sebep olan şey görünür hale gelir ve bir eldiven yardımıyla bunu alabilirsiniz ve çözümünüz hallolur. Ama eğer tıkanıklık biraz uzak bir bölgedeyse metal bir elbise askılığını açarak uzun bir tel haline getirip, ucuna bir bez parçası sararak tıkanıklığı açmaya çalışabilirsiniz. Tıkanıklık çok uzak bir bölgede ise o zaman tuvalet açıcıya ihtiyacınız olacak demektir. Evde bulunanlarla açmak için bir çay bardağı bulaşık deterjanı bir çay bardağı karbonat ve bir miktar sirkeyi tuvalete döküp yaklaşık 5 saat beklemelisiniz. Sonra bolca su dökmelisiniz. Hazır tuvalet açıcılarla ise döktüğünüzde bir gece bekletmenizde fayda var, çünkü katı atıkların erimesi için zamana ihtiyaç olacaktır. Ertesi gün sorununuz hala çözülmemişse bundan sonra profesyonel yardım almanız gerekir çünkü sorununuz sandığınızdan çok daha büyük demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir