Soba Baca Temizliği

Tıkalı Soba ve Baca Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

Kış günleri birçok evde kalorifer olsa da soba kullananlar azımsanmayacak kadar fazladır. Kömür ve odun karışımı bir yakıtı sobada tercih ediyorsanız baca ve borularda kısa sürede çok fazla kurum bağlayacak ve soba tam performansla yanmayacak ayrıca tüterek karbon monoksit zehirlenmesi tehlikesi geçirmenize yol açabilecektir.

Bu nedenle belirli periyotlarda sobalarınızı temizlemeniz gerekir. En kolay ve basit şekilde soba ve boru temizliği nasıl yapılmalı ? kısa kısa aktarmak istedik.

Hali hazırda yanan sobaya bir kaşık karbonat atıp, sobanın bütün kapaklarını kapatmak kurumların borudan ve bacadan dökülmesini sağlayacaktır. Hava almayan sobanın patlama ihtimali üzerine bu işlemi yapmanız tehlikeli olarak adlandırılabilir.

Baca tıkalıysa ve temizlemek istiyorsanız bir diğer yöntem ise naftalin yakmaktır. Bacada yakacağınız 100 gram naftalin kolayca bacayı temizleyecek ve kurumları aşağıya dökecektir. Bu işlem esnasında dikkatli olmanızda fayda var yine tehlikeli bir işlemdir.

Çatıya çıkma imkanınız varsa birkaç kilo ağırlığındaki bir taşı çuvalın içerisine koyup ip bağlayıp bacadan aşağıya sallandırmak bir diğer yöntem olarak bilinir ve çok kullanılır. Fakat çok yüksek binalarda bu işlem bacanın tıkanmasına yol açabilir.

Bacaya benzin döküp yakmak yine kullanılan bir yöntem olarak kabul edilse de oldukça risklidir ve kullanmanız durumunda evin çatısını komple yakma ihtimaliniz vardır bu nedenle bu işlemi yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

En başarılı çözüm ise, itfaiye birimine haber vermek ve belirli bir harç ücretini yatırarak itfaiye ekipleri tarafından tıkalı bacanın açılmasıdır. Hem güvenli hem de başarılı bu işlemi kullanmanızda fayda vardır.

Kışın en çok aranan ustalar tıkalı baca açma işiyle uğraşan genellikle itfaiye emeklisi olan kişilerdir. Bu kişilerin telefon numaralarını yada dükkan adreslerini öğrenerek ücretli olarak yardım alabilirsiniz.

Sitemiz bilgilendirme amacıyla çok kullanılan yöntemleri bir araya getirmiştir. Bu yöntemleri kullanıp kullanmamak tamamen sizin inisiyatifinizde olduğu için sonuçları da sizi ilgilendirir. Bu nedenle doğabilecek zararlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Bu sayfayı ziyaret eden herkes bunu kabul etmiş sayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir