Telefonuma Virüs Bulaştı Nasıl Temizlerim ?

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte çoğu işler değişti. Telefon kullanımı ise bilgisayar kullanıma göre arasında devasa bir fark vardır. Fakat akıllı cihazların artmasını beraberinde art niyetli insanların ve oluşabilecek yeni risklerinde artmasına sebep oldu.

Virüs Var Uyarısı Nedir : Akıllı cihazınızın tarayıcısına giriş yaptığınızda virüs var uyarısı alıyorsanız. Art niyetli kişi sizi kandırmaya çalışıyor böyle bir durumda tamam butonuna basmayın.  Bu durumun çözümü ise şu şekildedir;

  1. Eğer Wi-Fi ile internete bağlanıyorsanız, bu durumda internet ağınıza virüs bulaşmış olabilir bu durumda yapmanız gereken ise modeme reset atmak olacaktır. Daha sonra telefonda ki yedeklerini alıp fabrika ayarlarına çevirmekte fayda var.
  2. Girdiğiniz web sitesinde başka bir sahte web sitesine yönlendirme vardı ve sizin korkuya kapılıp telefonunuzda ki bakiyeden TL çekmeye çalışıyorlardır. Böyle bir durumda tarayıcınızın geçmişini ve çerezleri temizleyin. Bu işlemin ardında bir daha o siteye giriş yapmayın.

Akıllı Cihaza Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir : İnternet ağınıza bulaşan virüsler akıllı cihazlarınıza da bulaşabilmektedir. Telefonda; donmaya, şarjın hızlı bitmesine, uygulamaların geç ya da hiç açılmamasına, telefon ram’ in çok fazla kullanımı vb durumlara yol açmaktadır. Bazı virüsler sizin telefonunuzun arka planında çalışmaktadır. Bunu siz göremezsiniz. Böyle bir durumda telefonu recovery moda çevirseniz dahi virüs yine cihazınızda kalacaktır. Bu durumdan kurtulmak için ise;

[oneri]
  1. Her zaman ilk akla gelen çözüm anti virüs programlarıdır. Eğer durumunuz var ise ücretli olan versiyonları kullanmakta fayda vardır. Fakat ücret vermek istemiyorsanız trend olan ve en çok kullanılan anti virüs programlarını kullanmakta fayda vardır.
  2. Antivirüs programlarının dahi bulamadıkları virüs çeşitleri olmaktadır. Bu durumda ise yapılması gereken tek çözüm ise fabrika ayarlarına (Hard Reset) geri çevirmek olacaktır. Unutmayın ki hard reset atarsanız telefonunuza ilk aldığınız hale dönecektir ve telefondaki tüm her şey silinecektir.

Gözden Geçir...

Antalya İptv

antalya iptv satıcısı varmi vaav iptv olarak donmadan ve kesilmeden, Binlerce (50.000) kanal ile kaliteli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir