ekran titremesi nasıl giderilir
ekran titremesi nasıl giderilir

Telefonda Ekran Titremesi Sorunu Nasıl Çözülür?

Mobil Telefonlarda Ekran Titremesi Sorunu ve Çözümü:

Cep telefonlarında ekran titremesi sorunu zaman zaman kullanıcıların karşılaştığı sorunlardan biridir. Ara ara ortaya çıkan bu sorun yanlış zamanlarda olduğunda telefonunuzu kullanmanızı önleyebilir ve telefonun verimi düşürebilir. Her ne sebeple olursa olsun herkes telefonunu en iyi şekilde kullanmak ister.

Ekran titremesi sorunu çeşitli şekillerde kendisini gösterebilir. Ekran ışıklarında kayma olabilir. Telefonda parlak çizgiler ortaya çıkabilir. Görüntü sabitlemekte zorluk yaşanabilir. Bu ve bunlara benzer şekilde ekrandaki ışıklardan kaynaklı sorunlar ekran titremesi olabilir.

Çözüm Önerileri

Öncelikle ekran titremesi sorununu düzletmek için telefon kurdu olmanıza gerek yok. Akıllı telefon sahibi olan herkes kendisi bu yöntemleri uygulayarak çözüm bulabilir. Cihazınızda yazılım ya da donanım hatası yoksa kolaylıkla çözüm bulacaksınız. İşte bunu sağlamak adına ekran titremesi çözüm önerilerini sıralayalım.

  • Ekran titremesi sorunu genellikle bataryadan kaynaklanır. Çünkü bataryadan yeterli güç alınamayabilir. İlk olarak cihazın bataryasını çıkarabilirsiniz. Eğer bataryası çıkan bir cihaza sahipseniz bataryayı çıkarıp yeniden takmayı deneyin. Ancak bataryayı sökmeden önce telefonu kapatmayı unutmayın. Eğer cihazın bataryası çıkmıyorsa cihazın arka kapağını sökün. Bu işlemlerden sonra cihazı tekrar kapatın ve şarja takın. Ful şarj olmasını bekleyin. Sonrasında telefonunuzda yaşanan ekran titremesi sorununu çözmüş olacaksınız.
  • Ekran titremesinin sebeplerinden biri de telefonun darbe almasıdır. Telefonun donanımı hasar görmüşse titreme yaşanabilir. İlk çözüm önerisi bu durumda yetersiz kalır ve çözüm bulamazsınız. Genellikle cihazın servise gönderilmesi gerekir. Servis kelimesi çok can sıkıcı görünse de yapacak başka bir çözüm yolu yoktur.
  • Cihazın yazılım geliştiricisinden herhangi bir sorun varsa ekran titremesi sorunu olabilir. Aslında uygulamada en çok görülen sebep budur. Sebebi ise sonradan yüklenen ekstra uygulamalar olabilir. Bu nedenle cihaza son yüklediğiniz uygulamaları kontrol edin. Hangi uygulamadan sonra bu sorunun çıktığını tespit ederseniz, uygulamayı kaldırarak sorundan kurtulabilirsiniz.
  • Ekranın titremesi sorununun çözüm önerilerinden biri de cihazın fabrika ayarlarına döndürülmesidir. Sonrasında telefon yeniden başlar ve sorunun çözülüp çözülmediğini görebilirsiniz. Sorun çözülmediyse şarjı bitene kadar kullanın. Şarjı biten telefonu açmayı deneyin. Açılmazsa yeniden şarj edin. Şarjı dolunca yeniden kullanmaya devam edin. Bu aşamalardan sonra cep telefonu ekran titremesi sorunu büyük oranda çözülecektir.
  • Tüm bu yöntemleri deniyor ancak çözüm bulamıyorsanız aydınlatma/ekran parlaklığı ayarlarını değiştirin. Ayarların otomatik yapılmasını kapatın ve manuel olarak ayarlama yapın. Bu şekilde de sorunun sona erdiğini görebilirsiniz.

Tüm bu yöntemleri denediniz ancak hala çözüm bulamadıysanız telefonunuzu servise göndermek işe yarayacaktır. Cihazınız garanti kapsamındaysa ücretsiz olarak sorun çözülecektir. Ancak garantisi sona erdiyse uygun gördüğünüz bir servise bırakarak tamir edilmesini sağlayabilirsiniz.

Ekran titremesi sorunu eğer ciddi boyutlarda değilse biraz erteleyerek beklemeniz mümkündür. Bazen bir iki kere ortaya çıkan sorun daha sonra kendiliğinden kaybolabilir. Ancak sürekli tekrarlayan bir sorun varsa onarımı gerekebilir. Telefonu kullanmayı zorlaştırıyorsa bu da sinirinizi bozuyorsa bir uzmanın müdahalesi ile düzeltilebilecektir.

cep telefonu ekran titremesi sorunu çözümü
cep telefonu ekran titremesi sorunu çözümü

Gözden Geçir...

Evliya Çelebi Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Evliya Çelebi Kimdir? Aslen Kütahyalı olan Evliya Çelebi, İstanbul ile Kütahya arasında sık sık gidiş geliş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir