Taç Mahal Nerede ? Taç Mahal Nedir ? Tarihçesi

Bugüne kadar yapılmış en özel eserler arasında yer alan, mimari değerinin yanı sıra Tac Mahal hikayesi ile de herkesi etkileyen yapı, dünyanın 7 harikası listesinde de yer alır.

Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından yaptırılmış olan eser, Hindistan’ın başkenti Agra’dadır. Eseri her yıl yaklaşık olarak 3 milyonun üzerinde turist ziyaret eder.

Tac Mahal denince akla, insanlığa hediye edilmiş büyük bir aşkın eseri desek yeridir. Ayrıca aşk için inşaat edilen en büyük ve en güzel yapı olarak kabul edilmektedir.

Tac Mahal Nedir?

Mümtaz Mahal’in ölümünden sonra yapımına başlanan eser yaklaşık olarak 20 yılda tamamlanmıştır. Türk-İslam mimarisinin en önemli yapıları arasında gösterilen Tac Mahal özellikleri ile herkesi büyüler. 4 adet beyaz mermer minareden oluşan binanın dört bir yanında Yasin suresi yazılıdır.

Serdar Efendi adındaki hattat tarafından özenle işlenen yazılar, dikkat çekicidir. İnşaatın tamamlanması için günde yaklaşık 20 bin işçinin çalıştığı söylenir. Avlusu dikdörtgen şeklinde olan yapının avlusu; 305×508 metre ölçülerindedir.

Tac Mahal nedir dendiği zaman herkesin aklına muhteşem bir türbe gelir. Lakin, bir çoğumuzun aklına, Tac mahal cami mi gibi akıldaki soru işaretlerini’de böylece götürmüş olduk.

Dört cephenin ortasında yer alan anıt kapı, 75 metre yüksekliğe sahip olan anıt kubbeyi çevreler. Döneme göre bir servet harcanan Tac Mahal’in yapımında maddi açıdan değerli taşlar kullanıldığı bilinir. Binada;

  • 620 pırlanta, 40 zümrüt, 55 inci, 140 yakut ve Sayısız sedef, firuze ve akik kullanılmıştır.

Tac Mahal Hikayesi

Şah Cihan‘ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Mümtaz Mahal doğum sırasında ölmesinin ardından başlayan inşaat, 1632-1652 yılları arasında tamamlanmıştır. Mümtaz Mahal, 14. çocuğu doğururken ölür ve o zamanlar çocuk doğururken ölen kadınlar kutsal sayılırmış.

Eşinin ölümü kendisine ağır gelen Şah Cihan 1 yıl boyunca yas tutup, evine kapanıyor. Büyük kızının sözleriyle, 1 yıl aradan sonra tekrar devlet işlerinin başına dönmeye karar vermiştir.

Eşini çok seven Şah Cihan, onun adına bir anı bırakmak için, böyle bir türbe inşaat ediyor.

Yapının mimarları arasında; Mimar Sinan’ın talebeleri olan Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi’nin adı geçer. Hattat Serdar Efendi ise bizzat Şah Cihan tarafından İstanbul’dan davet üzerine Hindistan’a seyahat etmiştir.

Tac Mahal Özellikleri

Eserin yapımında parlak ve ince mavi damarları olan beyaz mermer tercih edilmiştir. Kubbenin yerden yüksekliği 84 metredir.  Kubbenin yapımı günde 20 bin işçinin çalışmasıyla 1648’de tamamlanmıştır.  Türbe, 20 yılda 1652 yılında bütünüyle tamamlanmış oldu.

Özgün mimarisiyle fark yaratan Tac Mahal’in görkemli ana türbesi, beyaz mermer ve iç kısım kırmızı kum taşıdır. Tac Mahal’in özellikleri arasında bir önemli nokta ise etrafında, Yasin Suresi’nin tamamı yazılı olmasıdır.

Hint Prensleri tarafından Şah Cihan’a hediye edilen değerli taşlar binada kullanılmıştır. İran-Türk stilinde düzenlenen eserde; ağaçlar, suyolları ve fıskiyelerle süslenmiş bahçeler dikkat çeker.

Özel bir akustiğe sahip olan binanın üst kattaki kubbesinde sesler tam olarak 7 kez yankılanır. Eser, 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir.

Tac Mahal Nerede?

Hemen hemen herkesin bilgi sahibi olduğu Tac Mahal’in nerede, hangi ülkededir sorusunun cevabı Hindistan, Agra şehri, Yamuna Nehri kıyısı olarak verilebilir.

Taşa kazınan bir aşk hikayesi özelliğinde ince işçiliğe sahip olan eser, ünlü Hint ozan Rabindranath Tagore tarafından “Sonsuzluğun yüzünde bir gözyaşı damlası” olarak tanımlanmıştır.

Peki bu güzel anıt, tac mahal kimin için yapılmıştır?

Şah Cihan tarafından tam 20 sene evli kaldığı ve kendisine 14 çocuk doğuran eşi Begüm Mümtaz Mahal için yaptırılan eser yaklaşık olarak 20 yılda tamamlanmıştır.

İngiliz Lordu Edward Lear’ın; “İnsanlar ikiye ayrılır. Tac Mahali görenler ve görmeyenler” ifadesi eserin önemini ortaya koymaya yeter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir