Svchost.exe nedir? Ne işe yarar? Svchost.exe Virüs mü?

Svchost.exe nedir, neden görev yöneticimizde ortaya çıkar? Zararlı bir yazılım veya dosya uzantısı mı? Bu yazımızda svchost.exe nedir ve işlevi nelerdir, gibi merak edilen konulara açıklık getiriyoruz.

Birden fazla hizmeti tek bir işlemde gruplamak, bilgi işlem kaynaklarını korur ve bu husus ağ/sunucu tasarımcıları için önemlidir. Çünkü Windows işlemlerinin oluşturulması, diğer işletim sistemlerinden daha fazla zaman alır. Örneğin Unix’te daha fazla bellek tüketir. Ek olarak, bileşen hizmetlerinin belirlenmesi son kullanıcılar için daha zor olabilir. Çeşitli barındırılan hizmetlerle, özellikle Windows Update ile ilgili sorunlar, genel olarak svchost ile ilgilidir.

Svchost.exe nedir?

Windows kullananların görev yöneticisindeki çalışan uygulamalar arasında, sonu “host.exe” ile biten pek çok dosya ismi karşısına çıkar. “Host.exe nedir?”, sorusuna çalışmakta olan uygulamaların aldığı isimlere bakarak yanıt  vermemiz çok daha doğru olacaktır.

svchost.exe (Servis Sunucu veya SvcHost) Windows işletim sistemlerinde birden çok hizmetin iç içe çalışmasını sağlayan bir sistem bileşenidir . Svchost, kaynak tüketimini azaltmak için bir dizi hizmetin bir süreci paylaşabildiği sözde paylaşılan hizmet süreçlerinin uygulanmasında önemlidir.

Svchost.exe nedir? Ne işe yarar? Svchost.exe Virüs mü?

Görev Yöneticisi’ndeki svchost.exe listesi

Bu yazımızda biz daha çok svchost.exe ne işe yarar konusunu ele almak istiyoruz. Bu dosya ismi daha çok Windows Task Manager, yani görev yöneticisini içinde karşımıza gelmektedir. Kullanıcılar arasında bu durum genellikle svchost.exe hatası olarak geçer.

Görev yöneticisini açmak için arama çubuğuna görev yöneticisi yazın ya da Ctrl + Alt + Del tuş kombinasyonunu kullanın. Açtığınız pencerede “İşlemler” sekmesinde anlık olarak bilgisayarınızda aktif olarak çalışan programları görebilirsiniz.

Görev yöneticisi içinde görünen svchost.exe sonlandırma işlemini seçip “görevi sonlandır” dediğinizde genellikle yanıt vermez ya da sonlandırma sonrasında yeniden faaliyete geçer. Bunun nedenini anlamak için bu uzantının ne olduğunu bilmemiz gerekir.

Svchost.exe ne işe yarıyor?

“Svchost.exe virüs mü?” diye merak edenler için cevabın kısaca “hayır” olduğunu söyleyebiliriz. Svchost sisteminizde faaliyet gösteren bir dosya çalıştırma programıdır. Ancak bu dosya türünü kullanan virüs/trojan uygulamalarına karşı dikkatli olunmalıdır.

Svchost.exe nedir? Ne işe yarar? Svchost.exe Virüs mü?

Svchost virüs mü?

Bilgisayarınızda bulunan pek çok işlemin gerçekleşmesi için DLL dosyalarının olması zorunlu. Fakat Dynamic Link Libraries (DLL) dosyaları başlatılamadığında sistemin bunun için bir çözüm bulması gerekir.

 

Bu noktada Svchost.exe programı devreye girer ve DLL dosyalarının uygun bir şekilde çalışmasını sağlar. Sistem faaliyeti için ne kadar çok çalıştırıcıya ihtiyaç varsa o sayıda svchost uygulaması, görev yöneticinizde görünür.

Svchost.exe virüs kaynaklı mı?

Virüs programları genellikle bilgisayar işlemcilerini yüksek kapasite kullanarak meşgul ederler. Görev Yöneticisi üzerinden çalışan uygulamalara bakarak hangisinin ne kadar tükettiğini tespit edebilirsiniz.

Svchost.exe nedir? Ne işe yarar? Svchost.exe Virüs mü?

Svchost için neler yapabiliriz?

Svchost.exe virüs kaynaklıysa işlemcileri aşırı meşgul eder ve penceredeki kullanıcı adı sizin diğer çalışan programlarınızdan farklı olur. Sisteminizdeki virüslü uygulamaları casus önleme yazılımları ile silebilirsiniz. Virüs temizleme araçları ile çözüm bulamazsanız, güvenilir malware/trojan programlarını deneyebilirsiniz.

Bu yazımızda svchost.exe nedir ve ne işe yarar konularını sizler için ele aldık. Svchost ile ilgili farklı sorunlarınız varsa yorumlarda belirtiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir