Strese Ne İyi Gelir

stsrese iyi gelen bitki çayları
strese iyi gelen bitki çayları

Stres günümüzün en tehlikeli düşmanlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hemen hemen herkes şanslıysa hayatının bir döneminde değilse neredeyse her döneminde stresle mücadele etmek durumunda kalmıştır. En basit haliyle stres, dış dünyada yaşanan olaylara karşı vücudumuzun verdiği tepkidir diyebiliriz. Günlük yaşamdaki karmaşa, koşturmaca, iş yükü, ekonomik sıkıntılar, gelecek kaygıları, sınavlar strese neden olan başlıca etmenlerdir. Stresin sonucu olarak ise çeşitli hastalıklar vücudumuzda baş göstermektedir. O kadar ki, küçük bir baş ağrısından tutun da kanser gibi tedavisi zor hastalıklara bile yol açtığı bilinmektedir. Peki, stres madem günümüzün bir parçası ve gerçeği o zaman stresle nasıl mücadele edebiliriz ve strese ne iyi gelir sorularının cevaplarını vermeye çalışalım.

Stresle Nasıl Mücadele edilir?

Stresle mücadele etmek için öncelikle sakinleşmeye ihtiyacımız var. Bunun için yapmaktan zevk aldığınız aktivitelere zaman ayırmanız sizin yararınıza olacaktır. Strese ne iyi gelir sorusunun cevabı aslında kitap okumak, film izlemek, arkadaşlarla buluşmak, doğada yürüyüş yapmak, bisiklete binmek gibi yapmaktan hoşlandığınız şeyleri yapmak kadar basittir. Ayrıca düzenli egzersiz yapmanın da stresle mücadelede oldukça önemli olduğu artık bilinen bir gerçektir. Profesyonelce bir spor dalıyla uğraşmasanız bile, hafif yürüyüşler, yavaş tempolu bir koşu ya da sadece evde bile yapabileceğiniz basit egzersizler stres hormonlarının dengelenmesine yardımcı olacaktır. Gerekiyorsa vitamin desteği almak, ılık bir banyo keyfi yapmak ya da meditasyon yapmak stresle mücadelenizde sizin lehinize olacak uğraşlardır.

Strese Hangi Bitki Çayı İyi Gelir?

Strese ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı da doğal bitki çaylarıdır. Bu bitki çaylarının başında ise adaçayı gelmektedir. Adaçayı sakinleştirici etkisinin yanı sıra kanı temizleme özelliği sayesinde de sağlığınıza faydalı olacaktır. Yine kantaron ve melisa çayları da sakinleştirici etkileriyle bilinen bitki çaylarıdır. Özellikle melisa kaygıyla baş etme konusunda birebirdir. Kantaron ise baş ağrılarınızı hafifleterek huzurlu bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır. Lavanta çayı sinir sistemini güçlendiren en önemli bitki çayıdır. Yine papatya çayı da sakinleştirici özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Sadece bitkisini koklayarak bile yatıştırıcı özelliğini gösteren nane ise sedatif etkisinin yanı sıra soğuk algınlığına iyi gelmesi, ağız ve diş sağlığını korumasıyla da ünlüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir