Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Beyaz Spor Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Ayaklarımızın rahatlığı ve çeşit çeşit renk seçenekleriyle günlük hayatımızın vazgeçilmez tercihi spor ayakkabıların temizlenmesi konusunda yardıma ihtiyacı olan ziyaretçilerimiz için spor ayakkabıların çok pratik bir şekilde nasıl temizlenebileceğini anlatmak istiyoruz.
Özellikle beyaz renkte spor ayakkabıların çabuk kirlenmesiyle benimde sık sık kullandığım bir yöntemi anlatacağım.
Bu temizliği yapmanız için ihtiyacınız olan 2 şey var.
1-) Diş Macunu
2-) Sert Yapısı Olan Diş Fırçası ( Eski diş fırçanız da olabilir )

Resimde gördüğünüz gibi ayakkabılarımın bağcıklarını çıkartıyorum ve hafif sıcak bir su ile ayakkabıyı nemlendiriyorum lekeler biraz yumuşasın diye. Sonrasında diş macununu ayakkabının yüzeyine sürüyorum ve iyice yayıyorum macunu öbek öbek bırakmayın.
Sonrasında diş fırçamın ucunu hafif ıslattıktan sonra başlıyorsunuz fırçalamaya. Tıpki halı fırçalar gibi ayakkabının yüzeyini fırçalıyorsunuz ve lekelerin nasıl çıktığını gördükçe daha da fazla fırçamaya devam ediyorsunuz 🙂


Eğer ayakkabı yüzeyiniz aşırı kirli ise ayakkabınızı durulayıp tekrardan macunu yüzeye dağıtıp tekrar fırçalayınız. Bu ölçüye göz kararı ile karar verirsiniz.Fırçalama işlemi bittikten sonra ayakkabı yüzeyinden macun kalmayana kadar güzelce durulayıp evinizin en fazla güneş alan yerine ayakkabılarınızı kurumaya bırakın.

İpucu: Eğer aceleniz varsa ve o gün o ayakkabıları giymek zorundaysanız saç kurutma makinesi ile kurutma işlemini hızlandırabilirsiniz 🙂

Ayrıca bu işlemler bittikten sonra en yakınınızda bulunan ayakkabı tamircisi dükkanından kullandığınız bağcıklardan 2-3 TL’ye satın alarak yeni bağcıkları kullanırsanız ayakkabınız yeni alınmış görüntüsüne kavuşacaktır.

Önemli: bu yöntemi süet olan veya süet kısımları bulunan ayakkabılarda hiç denemedim, muhtemelen süet yüzeyde sorun çıkartır arkadaşlar. Resimde gördüğünüz yüzeye sahip ayakkabılarınızın temizliği için kullanmanızı öneriyorum.

Gözden Geçir...

Menopoz Nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Tedavisi ve 5 Teşhis Önerisi?

Menopoz nedir! Hakkında çok şey söyleniyor, ancak herkes bunun ne olduğunu ve kadınlar için ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir