Spam (istenmeyen) Nedir ?

Spam, İngilizce bir kelimedir ve Türkçe anlamı istenmeyendir. İnternetin hayatımızdaki yeri arttıkça bu kelimeyide aşırı derecede duymaya başladık. Spam, genel olarak internette yorum, beğeni, beğenmeme, mail, sms gibi durumlarda kullanılan büyük teknoloji şirketlerinin çözüm üretmekte sorun yaşadığı durumlar üretir.

Dünyanın en büyük mail sunucuları bile spam maili önlemede sorunlar yaşamakta ve bu durumun önüne geçememektedir. Programlama dilleri, halka açık olarak geliştirilen dillerdir. Bütün internet teknolojileri yine bu açık programlama dilleriyle kodlanmıştır. Spam uygulamarı da kötü niyetli kişiler tarafından yine bu dillerle oluşturulmuştur. Spam size zarar vermez fakat istenmeyen birşeyi sürekli görmek çokta hoşunuza gitmeyebilir. O nedenle hesaplarınızı spama karşı korumak amacıyla neler yapabilirsiniz aşağıda listeledik.

[reklam]

Spamdan Korunma Yolları

  1. E-posta hesabınızı herkese açık şekilde paylaşmaktan kaçının. Eğer bir internet sitesi sahibiyseniz ve e-posta adresinizi herkese açık şekilde paylaşmak zorundaysanız @ işareti yerine alternetif işaretler koyabilirsiniz. Örneğin [at] yazabilir yada bir resimde mail adresinizi sunabilirsiniz. Mail adresinize ulaşan kişiler manuel olarak bu işlemi yapmazlar. Oluşturdukları robot yazılımlar siteleri ve indexleri tarayıp, mail adresi formatına uygun yapıları listelerine eklerler.
  2. SMS ve E-posta mesajlarından rahatsız oluyorsanız her firmaya iletişim bilgilerinizi vermeyin yada bildirim gönderme izni vermeyin. Herkesle telefon numaranızı paylaşmayın.
  3. Bir internet sitesi sahibiyseniz yorumlarda spamdan kurtulmak için Google reCAPTCHA gibi doğrulama koyabilirsiniz. Hazır CMS kullanıyorsanız topluluk üyeleri tarafından oluşturulan eklentileri kullanabilirsiniz.
  4. Sosyal medyada spama maruz kalıyorsanız size spam uygulayan hesapları engelleyebilirsiniz. Rahatsız edilmek istemiyorsanız her uygulamaya izin vermeyerek hesabınızın güvende kalmasını sağlayabilirsiniz. Oynadığınız oyunlardan sıkıldıktan sonra izinlerini iptal edebilirsiniz.

Gözden Geçir...

Evliya Çelebi Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Evliya Çelebi Kimdir? Aslen Kütahyalı olan Evliya Çelebi, İstanbul ile Kütahya arasında sık sık gidiş geliş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir