Şeker Hastalarının Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Şeker Hastalığı hem çevresel hem kalıtsal nedenlerin sebep olması ile ortaya çıkan kalıtsal bir bozukluktur.  Şeker hastalığı’ nın birkaç çeşidi vardır ama kronolojik bir hastalıktır ve ömrünüzün sonuna kadar devam etmektedir. Vücut yeterli miktarlarda insülini üretemediği için ya da vücut da üretilen ünsilini pankreas düzgün bir şekilde kullanamadığı için ortaya çıkmakta olan şeker hastalığı beslenme düzenini ise çok fazla etkilemektedir.

Şeker Hastalarının Uzak Durması Gereken Bazı Yiyecekler

Ekmek : Karbonhidrat alımı birçok insanın sağlığını etkilesede şeker hastalığı olan insanlarda iş değişmektedir. Bu sepepden dolayı beyaz undan yapılan ekmek ve diğer hamur işi çeşitleri şeker hastları için risklidir. İllaki ekmek yemek istiyen olursa tam buğday ya da tam tahıllı ekmeklerden çok az miktarda tüketilebilir.

Beyaz Pirincin Dahil Olmuş Olduğu Yemekler : Beyaz pirinç çok fazla miktarda karbonhidrat içermektedir. Şeker hastlarını uzak durması gereken yiyecekler arasındadır. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç tüketebilirsiniz fakat tüketirken de aşırıya kaçmamanız gerekmektedir.

Konserve Olarak  Satılmakta Olan Sodyum İçeren Yiyecekler :  Kandaki sodyum miktarının dengede olması şeker hastalarının sağlığı için çok büyük önem arz etmektedir. Bu sebepden dolayı sodyum eklenmiş konserve gıdalardan uzak durmanız gerekmektdir. Bunun yerine taze sebze ve meyve tüketilmesi gerekmektedir.

Turşu Çeşitleri : Turşu ve turşu çeşitlerinde de çok fazla sodyum miktarı bulunmaktadır. Şeker hastları için büyük bir tehlikedir. Bunun yerine Sodyum oranı çok az olan ve tuzsuz turşular tüketilmelidir.

Reçel Çeşitleri :  Reçel, meyve türlerinden yapılmaktadır diye diğer tatlı türlerine göre biraz daha sağlıklı olarak kabul edilitor ama yapımında toz şeker kullanıldığı için şeker hastları uzak durmalıdır. Reçel tüketimi için doktorunuzun belirttiği ölçüleri geçmeyin. Bunun yerine meyve püresi yiyebilirsiniz.

Yağlı Ve Kızartılarak Yapılan Et Yemekleri : Yağda kızartılan et yemekleri  ya da yapısından dolayı yağlı olan et yemeklerinden şeker hastalarının uzak durması gerekmektedir. Bunun yerine doymuş yağ oranına ulaşan eti haşlama olarak tüketebilirler.

Gözden Geçir...

Deprem Nedir, Nasıl Oluşur?

Yer kabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle yer kabuğunda oluşan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları sarsma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir