Rip Akıntısı Nedir ? Bu Durumda Neler Yapılır ?

Etrafı denizlerle çevrili bir yarımadada yaşamak, yüzmeyi sevmemizin en önemli sebeblerinden biri olsa gerek. Lakin bazı anlarda denizde ortaya çıkan dip akıntısı, birçok yüzme bilenin korkulu rüyası. Dip akıntısında en çok boğulanlar ise yine yüzmeyi çok iyi bilen kişiler. Bunun nedeni bu akıntının kıyıdan biraz uzakta gerçekleşmesidir.

Kırılarak gelen dalgaların kıyıya varmadan geriye dönmesi  ile bu akıntıya kapılanları açığa doğru çeken bir akıntı türüdür.Dip akıntısında kıyıya yada geriye doğru yüzmenin çokta bir anlamı yoktur.Dalgaya paralel olarak yüzerseniz akıntıdan kurtulmanız çok daha muhtemeldir.

Rip Akıntısına Yakalanma Esnasında Neler Yapılır ?

Akıntıya yakalandığınızı hissettiğinizde öncelikle sakin olmaya çalışın ve bir süre akıntının sizi açığa doğru sürüklemesi bekleyin. Bu durumda sahile doğru yüzmeye çalışırsanız boşuna kulaç atacak ve yorulacaksınız. Akıntının alan genişledikçe şiddeti azalacak ve başa çıkma ihtimali dahada kolaylaşacak sizi sürüklemesi yavaşlayacak. Bu durumda sahile paralel şekilde akıntının olduğu alandan çıkıp ardından sahile doğru yüzebilirsiniz.

Gözden Geçir...

Evliya Çelebi Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Evliya Çelebi Kimdir? Aslen Kütahyalı olan Evliya Çelebi, İstanbul ile Kütahya arasında sık sık gidiş geliş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir