Genel

Radyo Ne Zaman İcat Edildi ?

Günümüzde cep telefonlarının artması ve popüler video sitelerinin çoğalmasıyla pek talep olmasa da halen geleneği sürdüren ve radyo dinleyen insanların dünya üzerinde azımsanmayacak kadar fazla olması sevindiriyor. Çünkü radyo, televizyondan çok önce yayın yapan ve insanların haber almalarını, müzik dinleme ve ruh dinlendirme görevleri üstlenen dünya tarihinin önemli icatlarındandır.

Ses dalgalarının frekanslar aracılığı ile vericiden alıcılara iletilmesi yoluyla, bir kişiden başlayan yayın milyonlarca cihazda bugün dinlenebiliyorsa bu İtalyan Guglielmo Marconi isimli mücid tarafından oldu. Birçok tanıdık isim radyonun gelişimine doğrudan veya dolaylı olarak katkı sağlasada radyonun mücidi Guglielmo Marconi’dir.

Radyo 1898 yılında keşfedilmesine karşılık 1921 yılında ilk olarak Amerika’da kullanılmıştır. Nikola Tesla, Edison gibi isimler radyonun gelişmesini ve daha uzun mesafelere sesin ulaşmasına doğrudan katkı sağlamışlardır. Günümüzde dünyada binlerce canlı yayın yapan radyolar vardır. Ülkemizde de popüler kültür müzikleri, jaz, hiphop, nostalji, Türk Sanat Müziği, türkü, bozlak, karadeniz türküleri, oyun havaları gibi birçok kategoride faliyet gösteren yüzlerce radyo bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı