Radyasyon Nedir ? Radyasyondan Korunma Taktikleri

Radyasyon, 20. yy en büyük sorunları haline gelmiş, teknolojinin gelişmesi ile dünya yüzeyine yayılmaya devam eden elektromanyetik ışımadır.

Evdeki Hangi Aletler Radyasyon Yayar ?

Kısaca evde kullandığımız bütün elektronik aletler radyasyona sebep olurlar. Televizyon, bilgisayar, cep telefonu, ütü, saç kurutma makinesi, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, lamba, müzik seti, radyo, traş makinesi gibi günlük kullandığımız araç ve gereçler radyasyon yaymaktadır.

Evdeki Radyasyonu Nasıl Önleriz ?

Radyasyon yayımı konusunda evde kullandığımız elektronik aletler daha düşük seviyede radyasyon yaymaktadır. Yine de bu radyasyon yayımını en alt seviyeye indirmek için elektronik aletleri birbirine çok yakın şekilde kullanmamak gerekir. Bu cihazları uzun süre ve sürekli temas edecek şekilde kullanmamakta radyasyon almanızı en alt seviyeye indirecek. Aldığınız radyasyondan çok az etkilenmek için A ve C vitaminlerini ve protein ağırlıklı beslenmenizde yarar var.

Radyasyon Nasıl Ölçülür ?

Bulunduğunuz yada çalıştığınız ortamda radyasyon nasıl ölçülür ? Radyoaktiviteyi ölçümleyen bazı cihazlar mevcuttur. Dozimetre yani Dozölçer olarak adlandırılan bu cihazlar etraftaki radyasyon miktarını size bildirecektir.

Düşük Radyasyonlu Elektronik Aletler Tercih edin

Örneğin leptoplar, şarjlı ürünler oldukları için radyasyon yayımı düşüktür. Fakat şarj esnasında yakınınızda olmamasına özen gösterin. Ayrıca cep telefonlarınıda şarj esnasında kullanmaktan kaçının. Sar değeri düşük telefon ve modelleri tercih edin. Ofis ortamında fotokobi makinelerinden olabildiğince uzak durun. Çok yüksek radyasyon yayın bu makineler uzun süre maruz kaldığınızda sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Monitör tercih ederkende yine düşük radyasyon yayan ve mavi ışıktan korunma içeren modelleri tercih edin.

Gözden Geçir...

Antalya İptv

antalya iptv satıcısı varmi vaav iptv olarak donmadan ve kesilmeden, Binlerce (50.000) kanal ile kaliteli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir