Pilates’in Püf Noktaları

Pilates nasıl bir spor dalıdır?

Öncelikle Pilates bir spor dalı değildir. Omurga deformitelerini düzeltmeye yardımcı bir rehabilitasyon sistemidir. Omurgamızı destekleyen temel kasların kuvvetlendirilmesine yardımcı özellikle karın ve sırt bölgesini kuvvetlendirmek için tasarlanmıştır. Spor konusunda etkili bilgi edinmek adına buradan ulaşabilirsiniz.

Zayıflatma ve sıkılaşmayı nasıl sağlar?

Pilates tek başına kilo verdiren ve yağ yakımını sağlayan bir yöntem değildir. Pilates daha çok sıkılaşmamızı sağlar. Bilinenin aksine core bölgesi kaslarımızın stabilizasyonunu bozmadan yavaş ve akıcı yapılmalıdır. Sonuç olarak düzenli olarak pilates yapıldığında ve beslenmemize dikkat ettiğimiz sürece vücudumuz daha sıkı ve incelmiş görünecektir.

Pilatesin püf noktaları nelerdir?

Pilates sadece bir egzersiz değildir. Pilates sadece özel harektelerin rastgele bir seçimi de değildir. Pilates fiziksel gücümüzü, esnekliğimizi ve koordinasyonumuzu arttıran ve aynı zamanda pilates yaparken tamamen yaptığımız egzersize odaklandığımız ve başka birşey düşünmediğimiz için bizi an’a odaklayarak zihinsel odaklanmayı güçlendiren böylelikle stresi azaltan, bize doğru nefes alıp vermesini öğreten bir fiziksel ve zihinsel kondisyon sistemidir.

Düzenli spor yapan biri ek olarak pilates yapmalı mı? Faydaları?

Pilates tüm sporlara ek olarak yapılacabilecek bir egzersizdir ve sakıncası yoktur. Pilates vücudumuza esneklik kazandırdığı için her spora katkısı vardır.

Pilates Hareketleri

Pilates hareketlerinden biraz bahsedecek olursak ; Pilates kişiye özel egzersizler ile kişiye özel program eşliğinde yapıldığında alınan sonuç çok daha hızlı olacaktır. Öncelikle kişinin postür analizi yapılmalı ve bu analiz sonucunda gözlemlediğimiz duruş bozukluklarına göre bir program hazırlanmalı ve seanslar devam ederken 20 günde bir postür analizi tekrarlanmalıdır. Kişiye yapılan postür analizi sonucunda görülebilecek problemler arasında Kifoz (Kamburluk) Skolyoz (Omurga Eğriliği) Lordoz (bel ya da boyun bölgesinde çukurluk) görülen en sık problemlerdir ve seviyeleri çok önemlidir. Kişiye özel hazırlanan hareket programında, örnek olarak kifoz (kamburluk) problemi oluşmuş bir kişiye yüzüstü egzersizler ile sırt kaslarını güçlendirebilir ve zamanla kamburluğunun azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Profesyonel hocalar eşliğinde yapılan pilates ile hem bu tip duruş bozukluklarının oluşmasını engelleyebilir hem de yapılan egzersizler ile oluşmuş olan duruş bozukluğunu düzeltebilirsiniz.

Mat Pilates mi? Reformer Pilates mi?

Mat Pilates de kendi vücut ağırlığımız ile çalışırız. Aletli Pilates de ise kendi vücut ağırlığımızın farklı ağırlıkta yaylarla desteklenerek kaslarımızı çalıştırırız. Aletli pilates ile kişiye özel programlar ile daha hızlı sonuçlar alınabilir.

Haftada kaç gün ve ne kadar süre pilates yapılmalı? Ne kadar zamanda pilates farkını hissedebiliriz?

Bizim önerdiğimiz sıklık günaşırı yani haftada en fazla 4 gün. Tabiiki 2 gün yapan üyelerimiz de var, ancak sonucu hızlı görmek istiyorsak pilates e daha fazla vakit ayırmalıyız. Pilates aslında hayatımız boyunca yapılacak bir egzersiz sistemidir. İlk seansınızdan itibaren vücudunuzda fark hissedersiniz 10.seansın sonunda gözlemlediğiniz ve hissettiğiniz fark çok daha fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir