Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

papatya çayı
Papatya çayı faydaları

Papatya çayı yüzyıllardır pek çok hastalığın tedavisinde şifacılarca kullanılan bir çaydır. Özellikle kırlarda doğal ortamlarında yetişen papatyalar günümüzde hem ilaç sektöründe hem de kozmetik sektöründe oldukça fazla kullanılmaktadır. Çay olarak demlenip düzenli olarak tüketildiğinde ise pek çok hastalığa, ağrıya, sızıya ve problemlere iyi geldiği bilinmektedir. Papatya çayının faydalarından bahsetmeden önce, çayın iyi geldiğini düşündüğünüz bir probleminiz varsa bile, altta yatan başka bir hastalığınız olmadığına emin olduktan sonra aşırı miktarda olmamak kaydıyla ve kesinlikle doktorunuza danışarak tüketmenizi öneririz.

Papatya Çayı Faydaları

İçindekiler

Papatya çayının bilinen en eski kullanım alanlarından birisi adet sancılarına karşı olandır. Adet sancılarını kestiği, kişiyi rahatlattığı su götürmez bir gerçektir. Ayrıca yine kadınların menopoz sonrası dönemde sık karşılaştığı osteoporoz yani kemik erimesi şikâyetlerini hafiflettiği de bilinmektedir. Yatıştırıcı etkilerinden dolayı stres kontrolü için de kullanılmaktadır. Uyku bozukluğu olanlar yatmadan bir saat kadar önce içerlerse çok daha kolay uykuya daldıklarını ve kesintisiz rahat bir uyku uyuyabildiklerini keşfedeceklerdir.

İlaç sektöründe kullanımının yaygın olmasından dolayı papatya ile yapılan pek çok araştırma mevcuttur ve bu araştırmalar göstermiştir ki bu çayın düzenli tüketimi bazı kanser türlerinin oluşma riskini düşürmektedir. Mide, meme,prostat, cilt ve tiroid kanserlerini önlemede özellikle yardımcı olduğu bilinmektedir.

Antienflamatuar özelliği sayesinde iltihap giderici olarak da oldukça işe yaramaktadır. Hazımsızlığa, sindirim sistemi ağrılarına ve problemlerine iyi geldiği de bilinmektedir. Ayrıca diyabet hastaları için oldukça yararlıdır. Kan şekerini düşürerek insülini düzenler.

Döküntülü cilt hastalıklarında özellikle de egzemada işe yaradığı bilinmektedir. Cilt bakımı için de oldukça sık kullanılır, cilde parlaklık verdiği ve kırışıklıklara iyi geldiği görülmüştür. Saç bakımında da tercih edilen papatya, saça yumuşaklık verip, kepeğe karşı etkili olmaktadır.

Papatya Çayı Nasıl Tüketilmelidir

Papatya çayı, birkaç kuru papatya üzerine kaynamış su koyularak demlenir. Eğer suyu soğuk koyup kaynatacaksanız 2-3 dakika kaynatmak yeterli olacaktır. Günde bir maksimum iki fincan içmek yararlı ve yeterli olacaktır. Fakat küçük çocuklarda, gebe ya da emziren kadınlarda, yaşlılarda dikkatle kullanılmalıdır. Yine bazı hastalıklara sahip kişilerde bitki çayları karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını değiştirmektedir. Bu nedenle doktorunuza danışarak kullanmanız çok daha yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir