Nelson Mandela Kimdir ?

Madiba, 18 Temmuz 1918 tarihinde dünyaya gelmiş, Güney Afrika’da ayrımcılığa karşı büyük bir savaş vermiştir. Bunun sonucunda da 1994 yılında Güney Afrika’nın ilk siyahi devlet başkanı olmuştur. Madiba, Nelson Mandela’nın kabile adıdır.

İngiliz sömürgesi olan Güney Afrika, beyaz adamın gelmesiyle ikincil duruma ötelenen siyahi insanlar birleşerek kurdukları ANC isimli Afrika Ulusal Kongresi, ilk defa ayrımcılığa karşı ses çıkarmaya başlamıştı. Mandela, eğitiminin ardından ANC’ye katılarak partinin gençlik kolları kurucu üyelerinden oldu. Avukatlık mesleğini icra eden Mandela, şiddet karşıtı protestolar düzenlemekten yana olduğunu her seferinde dile getirse de bazı devlet birimlerini hedef alan militan yapı Umkhonto we Sizwe‘i kurdu.

1962 yılında hükümet karşıtı olaylar, hükümeti devirme isteği ve komplo kurmak suçundan ömür boyu hapis cezası alan Nelson Mandela, tutuklandı. 1990 yılında aradan geçen 27 yılın ardından uluslararası bir kampanya ile Madiba, özgürlüğe kavuştu. 72 yaşındaki Mandela hayalini gerçekleştirmek için ANC’nin başına geçti ve 1994 yılında yapılan seçimleri kazanarak Güney Afrika ilk siyahi devlet başkanı olmayı başardı.

[reklam]

95 yaşında hayata deva eden Mandela, 1999’da devlet başkanlığı koltuğunu yardımcısına seçimle bırakıp kendini hayır işlerine adadı. Birçok konuda ülkeler arası anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulması, AIDS ile mücadele, yoksullukla mücadele konularında yaşamını sürdürmüş olan Mandela, belki hapse atılmasaydı, Afrika’da yoksulluk sorunu yaşanmayabilirdi.

[oneri]

250’den fazla ödülü bulunan Mandela, 2008 yılına değin ABD’nin terörist listesinde yer almaktaydı. Mandela 3 kez evlenmiş 2 erkek ve 3 kız çocuğu olmuştur. İlk evliliğinden olan kızları 9 aylıkken ölmüş, oğlu ise trafik kazasında hayatını kaybetmiştir. Mandela’nın bu cenazeye katılmasına izin verilmemiştir.

Gözden Geçir...

2021’de en çok satan oyunlar: İşte ilk 10!

Pandemi nedeniyle evde kaldığımız şu günlerde, her yaştan insan vakit geçirmek için bilgisayar oyunları oynuyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir