Nazilerin Katil Denizaltı Projesi: U-Bot’lar

U-Botlar, 2.Dünya savaşında Müttefik kuvvetlerin korkulu rüyası olarak bilinir. Atlantik Okyanusunda ve İngiliz kanalında birçok Müttefik gemisini batırmış ve Nazilerin şifreleme sistemi çözülünceye kadar insanların deniz üzerinde güvende olmadığı izlenimini vermiştir. Öyle ki Hitler’in birçok ağır savaş gemisi projesini iptal edip, ağırlıklı olarak denizaltı üretmeye yönelmesini bu güvene borçludur.

1850 yılında erken dönem denizaltı üreten Almanlar, 371 U-bot ile 1.Dünya savaşında savaşmışlardır. Fakat U-Bot’ları popüler kılan 2.Dünya savaşındaki Atlantik Savaşıdır. Hitler ve mekanize ordusu, Yıldırım Harekatı ile kısa sürede Fransa’yı sınırları içerisine dahil etmiş ve Avrupa’nın doğusunda çok büyük bir toprak parçasını yönetmeye başlamıştır. Hitler’in korkusu ise Amerika’nın savaşa müdahil olması ve İngiltere üzerine yapacakları sefer öncesi savaşın yön değiştirmesidir.

Yine ilk Jet motorlarını kullanan ve ilk balistik füzelerle İngiltere üzerine binlerce bomba yağdıran Hitler, Amerika’dan gelen ticari ve askeri malzeme taşıyan gemileri ortadan kaldırmak Atlantik Okyanusunda üstünlük kurmak için Alman Deniz Kuvvetlerini modernize etmiştir. Böylece gelen yardımları kesecek ve İngiltere’nin sömürgeleriyle olan bağlantısını ortadan koparacaktı.

Uzun bir süre bu başarıyla işlemiş 2.Dünya savaşı boyunca Alman denizaltıları 3500’den fazla ticari gemiyi ortadan kaldırmış ve okyanusun dibine göndermiştir. Bu dönemde 36 bin gemi mürettebatı hayatını kaybetmiştir. Yine U-bot’ların etkin olduğu dönemde meşhur İngiliz donanması 175 savaş gemisini kaybetmiş fakat Amerika’nında savaşa taraf olması ve İngiltere’de kırılan nazi şifreleme sistemi sonucu 741 U-bot Atlantik sularında yok edilmiştir.

Savaşın son döneminde kullanılan U-Bot Type XXIII hakkında bilinen veriler ise şöyle;

Planlanan Üretim Miktarı: 970 adet
Toplam Tamamlanan U-Bot Type XXIII: 63 adet
Savaşta yokedilen U-bot XXIII: 7 adet
Ağırlık: 254 Groston
Uzunluk:34,68 metre
Motor Gücü: 621 sHP
Hızı: 9,7 knot
Test Derinliği:180 metre
Mühimmat:4 torpido atıcısı

Gözden Geçir...

Menopoz Nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Tedavisi ve 5 Teşhis Önerisi?

Menopoz nedir! Hakkında çok şey söyleniyor, ancak herkes bunun ne olduğunu ve kadınlar için ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir