Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur? Konuşmayı Nasıl Öğretirim?

Muhabbet kuşları hassas yapıları sebebiyle bakımı dikkat isteyen papağan ailesinin en küçük üyesi olan evcil hayvanlar arasında yer alan kuş türüdür.

Muhabbet kuşları papağanlar kadar olmasa da çıkardıkları sesler ve konuşmaları sayesinde evlerde yerini almıştır. Çevresinde duydukları sesleri taklit edebilme konusunda oldukça yetenekli olan bu kuşların erkek olanları, dişiye göre daha çabuk konuşabilme özelliğine sahiptir. Muhabbet kuşu besleyen herkes kuşlarının konuşabilmesini arzu eder. Muhabbet kuşu konuşma yeteneğini hemen elde edemez, bunun için önce sabretmek gerekir.

Muhabbet Kuşu Konuşturma Yöntemleri

Konuşturma süresinin daha kısa olması açısından muhabbet kuşunuzun öncelikle erkek olması gerekir. Yavru kuşların eğitimi daha kolay olacağı için, alacağınız kuşun en az 1 aylık olmasına özen gösterin. Kafesinde bir başka muhabbet kuşu, oyuncak, ayna, top vs. bulundurmayın. Aksi takdirde ilgi odağının sizde olmasını sağlayamazsınız.

Muhabbet kuşları içerisinde b,ç,d,k,p,ş,t harfleri geçen kelimeleri daha kolay söyleyebilir. Kuşunuzun mutlu ve sakin olduğu zamanlarda, özellikleri sabahları konuşturmayı deneyin. Söylemesini istediğiniz bir kelimeyi sıkça tekrar edin.

Muhabbet Kuşu Konuşturulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet kuşu konuşturma ve eğitimi konusunda ödül kısmına dikkat edin. Pozitif yönde ilerleme sağlayan kuşunuzu mutlaka ödüllendirin. Muhabbet kuşunu ödüllendirmek teşvik etmek açısından önemli olacağı için konuşma süreci kısalabilir. Ödül olarak havuç ve kereviz tercih edebilirsiniz.

Muhabbet kuşunuza kızmak, azarlamak, ürkütmek ya da ani hareketler yaparak korkutmak yerine sıcakkanlı ve sevecen ses tonlarında iletişim kurun.

Muhabbet kuşunuzu parmağınızın üzerine alıştırın. Bunun nedeni konuşma aşamasında daha iyi verim almak ve sizinle daha yakın temas kurmasını sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir