Monitör alırken nelere dikkat edilmeli?

Teknoloji ekipmanları her geçen gün gelişmeye ve yenilenmeye devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz dönemde özellikle kullanıcıların, daha verimli çalışabilmesi ve iş akışını kontrollü yönetebilmesi adına gerekli hale gelen donanımlar, aynı zamanda içerisinde pek çok detayıda barındırıyor. Satın alma noktasında önem arz eden bu detaylar özellikle fiyat performans açısından önem arz eder hale geldi. O sebeple bu yazımızda, en önemli teknolojik ekipmanların başında yer alan monitörü satın alırken dikkat etmeniz gereken noktaları derledik.

Ekran Tipi

Monitör seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında ilk olarak ekran yani panel tipi gelmektedir. Günümüzde piyasadaki monitörlerde yaygın olarak iki tip panel bulunuyor. Bunlardan birincisi, ucuz fiyat ve yüksek ekran yenileme hızları ile dikkat çeken TN paneldir. Diğer ise renk gösterimi açısından oldukça başarılı olan ve profesyonel kullanıcıların tercihi olan IPS paneldir. Bu panel tipi, TN panellere göre daha düşük tepki süresi ve yenileme hızlarına sahiptir.

Monitör seçimi yaparken, kullanım alanınıza göre panel seçiminizi yapmalısınız. Profesyonel bir kullanıcı iseniz IPS panel, günlük kullanım için ise TN panel seçebilirsiniz.

Ekran Boyutu

Monitör tercih ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise ekran boyutudur. Piyasada birçok farklı boyutta ekran boyutuna sahip monitör bulunsuda, satın alım noktasında ihtiyacınıza yönelik tercih yapmanız faydanıza olacaktır. Örneğin çok kapsamlı işleri bir arada yapmanız gerekiyorsa, 27-32 inç bir monitör tercih etmelisiniz. Ancak günlük kullanım noktasında 24 inç bir monitör ihtiyacınıza cevap verecektir.

Çözünürlük

Günümüzde monitör piyasasında sıklıkla 1920×1080 çözünürlüğünde Full HD monitörler oldukça yaygın olsa da son dönemde, 2K ve 4K monitörler de önem kazanmaya başladı. Kullanım amacınıza uygun olarak tercih edebileceğiniz alternatifleri bulunan ekran çözünürlüğü noktasında uzun vadeli yatırım yapmayı planlıyorsunuz, 2K veya 4K monitör tercih edebilirsiniz.

Ancak günlük kullanım noktasında, Full HD çözünürlüğündeki monitörlerinde halen kullanıma uygun olduğunu ve ihtiyaçları karşıladığını belirtelim.

Yenileme Hızı

Oyuncular için daha çok önem arz eden yenileme hızı, günümüz monitörlerinde birçok çeşitte aralığa sahip. Genel olarak piyasada 60 ve 75 Hz monitörler yer alsada 120, 144, 165, 240 hatta 360 Hz‘ e kadar tazeleme aralığı sunan monitörler bulunmaktadır.

Bu noktada eğer sıkı bir oyuncu iseniz ve monitörü oyun oynamak amacı ile almayı düşünüyorsanız yüksek yenileme hızı sunan monitörler tercih etmeniz gerekmektedir. Ancak günlük kullanım için 60 veya 75 Hz monitörler ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir