Mil Nedir ? 1 Mil Kaç Km’dir ?

Mil, kara ve deniz farklı olmak üzere bir uzunluk birimidir. Kelime kökeni İngilizce olan mil yine İngiltere tarafından kullanılan ve daha sonra birçok ülke tarafındanda 1959 yılındaki anlaşmalarla standartlaştırıldıktan sonra kullanılmaya devam eden mesafe ölçü birimidir.

Roma Million Taşı – Prag

Kara mili ülkeler arasında farklılıklar gösterebilir. Örneğin standart (1959 yılındaki anlaşmaya göre) 1 mil 1,609.344 km olarak tanımlanmıştır. Fakat Çin, Roma İmparatorluğu döneminde ve İtalyada mil uzunluğu değişebilmektedir. Örneğin 1 Çin mili 500 metre olarak bilinir.

Eski Mil taşı – İngiltere

Deniz mili ise standart olarak 1.852 km olarak tanımlanmıştır. Mil uzunluk birimini İngiliz sömürge döneminden beri halen kullanan birçok ülke bulunmaktadır. Genel olarak bu mesafe birimini dünya ülkeleri kilometre ile değiştirmiş olsalar bile Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Liberya gibi ülkeler halen aktif biçimde kullanmaktadır.

Güncel Mil yol tabelası – Amerika Birleşik Devletleri

Tarihçesine indiğimiz zaman Pers ve Araplar’da mili ölçü birimi olarak kullanmışlar ve 1.8 km ile 2 km arasında bir uzunluğu 1 mil olarak adlandırmışlardır.

[reklam]

Osmanlı İmparatorluğu döneminde de Osmanlı mili kullanılmıştır. 1 Osmanlı mili 5.000 adımdan oluşur ve 1,894.35 metre olarak hesaplanmıştır. 1933 yılından sonra Türk mili olarak adlandırılan bu uzunluk birimi ise 1,853.181 metre olarak standartlaştırılmış ve kullanılmaya devam edilmiştir.

Kara Mili Standart : 1 mil – 1.609 km
Deniz Mili Standart: 1 mil – 1.852 km

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir