Meyve Ağacı Kasım Ayında Dikilir mi?

 

Tam da kasım ayındayız ve doğaseverler, bağ ve bahçeyle uğraşanlar dikecekleri fidanlar için acaba kasım ayı uygun mu diye merak etmeye başladılar. Meyve ağacı kasım ayında dikilir mi sorusunun cevabı, evet olmakla birlikte nedenleri de bir o kadar önemlidir. Fidan dikimleri dikeceğiniz fidanın çeşidine, fidanın yaşına, tüplü mü tüpsüz mü olduğuna ve dikeceğiniz bölgeye göre çeşitlilik gösterir. Genel olarak meyve ağacı dikiminde dikkat edilecek hususlara birlikte bakalım.

Fidan Dikiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 Fidan dikiminde dikkat edilecek başlıca husus dikilecek fidanların köklenmesini destekleyecek zaman aralıklarında onları dikmektir. Ağaçlar sonbahar ve kış dönemlerini köklenerek geçirirler. Zamanı geldiğinde ağaç suyu alır köklere götürür ve toprakta kökleşmesini sağlar. Ağaçlar kök çalışmalarını kış boyu sürdürürler. Yaklaşık olarak 4,5- 5 ay gibi bir zaman diliminde kök çalışması yapan fidanlar sonbaharda ne kadar erken dikilirse tutma şansları o kadar çok olur. dikildiği toprakta yeterince kökleşeceği için yazı bir o kadar zayiatsız geçirir ve toprağına alışmış deyim yerindeyse tam anlamıyla kök salmış olur. Dolayısıyla sonbaharda Ekim ayından başlayarak Mart sonuna kadar fidan dikimi yapılabilir. Hatta yurdumuzda Nisan ayı da fidan dikimi için uygundur. Meyve ağacı kasım ayında dikilir mi sorusunun cevabı olarak diyebiliriz ki, ülkemizde kasım ayı fidan dikimi için en uygun zamandır.

Tüplü Fidan ve Tüpsüz Fidan Arasındaki Farklar Nelerdir?

 Tüplü fidanlar kökleri bir poşet içinde muhafaza edilen fidanlardır. Tüpsüz yani açık köklü fidanların aksine yılın dört mevsimi dikilebilmeleri mümkündür. Tüplü fidanlar topraklarıyla beraber dikilirler. Bu fidanların boyları açık köklü fidanlara nazaran kısadır fakat kısa süre sonunda açık köklü fidanlarla aynı boylara gelirler. Tüplü fidanların dikildikleri toprağa uyum sağlaması çok daha kolay olmaktadır bu yüzden yılın herhangi bir ayında dikilebilirler. Tüplü fidan da dikilmiş olsa tüpsüz yani açık köklü fidan da dikilmiş olsa dikimden sonra can suyu vermeye dikkat etmek gerekir. Dikilen fidanlar ilk 2 yıl yaz aylarında haftada 2 kere sulanmalı, herhangi bir budama işlemi yapılmamalıdır. Siz de meyve ağacı kasım ayında dikilir mi diye merak edenlerdenseniz, hem tüplü hem de açık kök fidanlarınızı kasım ayında gönül rahatlığıyla dikebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir