Meyane Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Meyane Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Meyane Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Çorbaların lezzet sırrı olan meyane, un ve yağın birlikte pişirilip kıvamını arttırmak için kullanılır. Tereyağını yada farklı bir yağı eritip, yavaş yavaş un ilave ederek macun kıvamını alıncaya kadar kavurarak elde edilir.

Ne kadar çok kavurursanız un kokusu azalır. Eğer et yada tavuk suyu ile çorba yapıyor ve meyaneli olsun istiyorsanız hazırladığınız meyaneye et yada tavuk suyunu (sıcak olmalı) yavaş yavaş ekleyip karıştırmaya devam edin. Bu meyanenin topaklaşmasına engel olacaktır. Çorbalarda lezzete lezzet katan ve özellikler tavuk suyuna çorba, şehriye çorbası gibi sürekli tükettiğimiz çorbalar başta olmak üzere birçok ana yemekte de meyane sos olarak kullanılabilir.

Meyane pişirme süresine göre rengi koyu yada beyaz kalır. Bu da yemeklerinizin rengine uyumlu olacak şekilde meyaneyi hazırlayabilirsiniz demektir. Yani beyaz bir meyane sosu elde etmek istiyorsanız yağda 1-2 dakika unu kavurmanız yeterli olurken, sarı yada soluk renkli bir meyane elde etmek istiyorsanız 3-4 dakika kavurabilirsiniz. Daha koyu bir renk elde etmek istiyorsanız 10 dakikaya kadar pişirebilirsiniz.

Gözden Geçir...

Menopoz Nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Tedavisi ve 5 Teşhis Önerisi?

Menopoz nedir! Hakkında çok şey söyleniyor, ancak herkes bunun ne olduğunu ve kadınlar için ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir