Memenin Yeniden Yapımı ve Meme Yokluğu

Memenin Yeniden Yapımı ve Meme Yokluğu

Kadınlarda benlik organı olan meme, doğuştan ya da sonradan edinsel sebeplerde küçük ya da kayıp olabilir. Kanser sebepli meme kaybı da mevcuttur. Bu durumlar söz konusu olduğunda memenin yeniden yapımı oldukça mümkündür. Toplumsal olarak cinsiyet belirleyici olarak nitelendirilen ve sürekli bastırılmaya çalışılan meme, yan karakter organlar arasında en çok darbe almış organlardandır. Hatta bazı ilkel kabilelerde, göğüs kafesinin sıkıca bandajlanması gibi uygulamalar kullanılarak ergenlik başlangıcından itibaren meme büyümesinin durdurulmaya çalışıldığı görülmektedir. Bu durum tıpkı klitorisin kesilmesi yöntemiyle kadın sünneti kavramı bağlamında, kadının cinsel ilişki tatmininin durdurulmaya çalışılması gibidir.

Ancak bu durumlar azınlıkta ve nadir görülmekte olup, günümüzde meme büyütme ya da memenin yeniden yapımı konuları oldukça sık bir şekilde görülmektedir. Memenin yeniden yapımı işlemiyle kendinize olan güveninizin artacağını düşünüyorsanız, bedeninizde oluşmuş bir uzuv eksikliği veya yokluğunun giderilmesini ya da belli sebepler doğrultusunda bir taraftaki memenizin alınmış olması sebebiyle simetrinin sağlanmasını istiyorsanız, mayo-bikini gibi yüzme kıyafetleri ya da dekolteli elbiseler içerisinde daha rahat hissetmek istiyorsanız yeniden meme yapımı sizin için uygun bir işlem olabilir.

Doğuştan Meme Yokluğu Nedenleri

Doğuştan meme yokluğu nedenleri arasında; göğüs kafesi, göğüs kasları, kol, ön kol, omuz, el ve parmak gelişimlerinin de içerisinde bulunduğu Poland Sekansı en tipik örnek niteliği taşımaktadır. Bu hastalarda meme başı ve meme çevresindeki areola dokusu (kahverengi doku) veya bunların çeşitli kombinasyonları gelişmemiş olabilir.  Bu hastalarda öncelikle göğüs kafesi deformitesini düzeltmek gerekir. Sonrasında memenin nasıl oluşturulacağı karar verilmelidir. Poland sekansı yalnızca kadınlarda görülmez. Aynı zamanda erkeklerde de bulunan bu sekans, büyük sorun yaratmaktadır. 3 boyutlu hacim analiziyle birlikte kişiye özel üretilen silikon protezler, erkeklerde göğüs kafesinin taklit edilmesiyle ideale yakın onarımlar yapabilmeyi mümkün kılar.

Edinilmiş Meme Yokluğu Nedenleri

Meme kanseri nedeniyle memenin tamamen ya da bir kısmının alınması, yanıklar sebebiyle ya da travmalar sonucu oluşmuş meme dokusu kayıpları, edinilmiş meme yokluğu nedenleri arasındadır. Yanıklar ya da travmalar sonucunda yarısı ya da tamamının, kanser ameliyatı sonucunda kısmen veya hepsinin alındığı meme dokularının; hastanın detaylı değerlendirilmesi sonucunda yerine konması gerekmektedir.

Memenin Yeniden Yapımı İçin Gereken Süre

Memenin onarımı ya da yeniden yapımı, kanser ameliyatı ile birlikte de yapılabilmektedir. Kanser sebepli kayıplarda memenin yeniden yapımı için iki tip onarım söz konusudur. Eş zamanlı meme onarımı ve memenin yeniden yapımı adı verilen ameliyat sırasında memenin alınması ve tekrar yerine konması; geç dönem meme onarımı ve memenin yeniden yapımı adı verilen ameliyatlarda kanser teşhisi konmuş ve ameliyatı çoktan gerçekleşmiş olan hastanın, ameliyattan çok sonra yeniden meme oluşturmak için başvurması durumu söz konusudur. Bu sebeple memenin yeniden yapımı için gereken süre işlemin içeriğine göre değişiklik göstermektedir.

Memenin Yeniden Yapımıyla Memelerin Boyutunda Farklılık Olur mu?

Mememin yeniden yapımında hastanın ister kendi dokusu, isterse implant kullanılmış olsun; meme her zaman karşı meme ile birebir aynı hacmi sağlayamaz. Bu yüzden memenin yeniden yapımıyla memelerin boyutunda farklılık söz konusu olabilir. Kanser hastası olup özellikle sarkma durumu olan memelerde; kanserli taraftaki memeyi yeniden oluştururken areola seviyesinin ve meme başının anatomik olarak olması gereken yere taşınması, bir başka seansta ise dikleştirme veya küçültme işleminin uygulanması gerekir. İki tarafı da birbirine uydurmak, aynı anda iki memesi de kanser sebebiyle alınan hastalarda çok daha mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir