Çarşamba , Haziran 16 2021

Macera Roman Önerileri, Yazar Tavsiyeleri

Sizde benim gibi boş vakitlerinizde dünya hallerinden uzaklaşıp, hem kafanızı dağıtmak hem de hafızanızı güçlendirmek istiyorsanız çokça tavsiye ederim macera romanlarını. 4 yıllık üniversite mezunu olarak 30 yaşına merdiven dayadım ve askere gitmeden önce maalesef bu kitap okuma işini hiç becerememiştim.

Askerde zaruri bir ihtiyaç olarak gördüğüm sonrasında sürekliliğe dönüştürdüğüm kitap okuma işini bana sevdiren yazarlardan bahsedeceğim bu yazımda.

İlk olarak çocukluk kahramanım Robinson Crusoe’nın bana ulaşmasını sağlayan insan Daniel Defoe’dan başlamak istiyorum. Hani kültür sahibi değilsek daha önce hiç kitap okumadık değil yani. Daha sonra birkaç yayınevinden aldıysamda o tadı alamadım. Yüklükte yatak yorganın üzerine uzanıp saatlerce o ıssız adanın yeşilliklerine daldığım, o keçilerin sütünü içtiğim anıları yansıtamadı. O kitabı okulun kütüphanesinden yürütmüştüm 

Sonrasında komşu kızına hediye etmiştim. Şimdi bulsam da bir daha gitsem oralara ne güzel olurdu…

Eğer okumadıysanız bu romanı mutlaka okuyun. Şu günlerde revaçta olan hayatta kalma temalı oyun film dizi vb. seyretmeyin bir günde.. Hemen bitirirsiniz zaten ama dediğim gibi yayın evi çok önemli.

İkinci hikaye ve kalemini en beğendiğim yazar Jules Verne. Bu adamın kitaplarını okurken nedense 20-30 sayfa sonrası uykuya dalıyorum. Saatlerce uyanmak istemeyeceğim bir uyku oluyor. Ve her gece rüyamda okuduğum satırları yaşıyorum. Doktor OX’un Deneyi’ni Yeni bitirdim, Askerde Seksen Günde Devri Alem‘i ve Aya Yolcuğu okumuştum.

Şimdi çocuk kitabı olarak adlandırılan neredeyse bütün eserlerini çok çok uygun fiyata sipariş ettim. Çocuk kitabı mı okuyalım dediğinizi duyar gibiyim  Öğrenmenin yaşı nasıl yoksa eğer okumadıysanız o kitabında yaşı yok bana göre. Tek kötü yanı kısa olması bir nevi özet.

Türk yazar yok mu ? diyenlere olmaz mı asıl yazarımız Asıl kahramanımız İhsan Oktay Anar. Puslu kıtalar Atlası, Kitabul Hiyel, Amat okuduğum eserleri. Eski dille yeni dili harmanlayıp, karakterlerin betimlemesini harika bir şekilde yapıyor ve hiçbir zaman unutmayacağınız hayallere dönüşüyorlar hayal dünyanızda.

Sıradaki kahramanımız Robert Louis Stevenson. Define Adası isimli kitabını bir solukta okumuştum. Bu arada yazar kadar yayınevide önemli demiştim yazımda. Ben kitaplarımı genelde İşbankası yayınlarından alıyorum. Kitaplar hem uygun fiyatlı hemde kaliteli.

Şu sıralar Jack London’un kitaplarını bekliyorum onlarda gelsin onunda tadına bakacağım inşallah. Lafın özü benim tavsiye edeceğim eser ve yazarlar;

Gözden Geçir...

Menopoz Nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Tedavisi ve 5 Teşhis Önerisi?

Menopoz nedir! Hakkında çok şey söyleniyor, ancak herkes bunun ne olduğunu ve kadınlar için ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir