Lahana Sevmeyenlere Lahana Tüketme İpuçları

 

Lahana mevsimi geldi çattı. Turşusundan sarmasına, kapuskaya ve salataya kadar pek çok şekilde değerlendirilip tüketilen bu sebzenin faydaları da saymakla bitmiyor. Gelgelelim bazıları ise bu şifa deposu besini bazen kokusundan bazen tadından dolayı sevmeyebiliyor. Sevmemesine rağmen faydalarından yararlanmak için tüketmek isteyen insanlar da fazla. Özellikle kansere karşı tam bir savaşçı olduğu kanıtlanan ve önlenmesinde de kalkan görevi üstlenen bu sebze sevmeyen fakat tüketmek isteyenler tarafından, nasıl tüketsem diye araştırılıyor. Bu yazımızdan sizlere hem lahananın faydalarından bahsedeceğiz hem de lahana sevmeyenlere lahana tüketme ipuçları vereceğiz.

Lahananın Faydaları Nelerdir?

Bahsettiğimiz gibi kansere karşı tam bir savaşçı olduğu kanıtlanan lahananın ayrıca çok güçlü antioksidan özelliği bulunuyor. Karaciğer yağlanmasını önleyen, kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmezi olan lahana aynı zamanda tam bir C vitamini deposu olarak karşımıza çıkıyor. Lahana yaprakları az bir suda haşlayıp suyunu içmek tam bir toksin atıcı ve idrar söktürücü özelliğe sahip. Bağışıklık sistemini güçlendiren beyaz lahana sayesinde geçmeyen yaralarınız çabucak geçiyor ve hastalıkları atlatma süreniz kısalıyor. içerdiği posa ile de mide ve bağırsağınızı koruyarak sağlıklı kalmasını kolaylaştırıyor. Beyaz lahana bol miktarda beta karoten içermektedir ve bu da A vitaminine dönüşür. Dolayısıyla tıpkı havuç gibi göz sağlığını korumada son derece önemlidir. Yine toksin atıcı etkisi sayesinde sivilce oluşumunu engelliyor ve var olanları çabucak kurutuyor. Aynı şekilde diğer cilt rahatsızlıklarına da iyi geliyor. Peki, bu kadar etkili olan bu besini sevmiyorsak nasıl tüketmeliyiz. İşte lahana sevmeyenlere lahana tüketme ipuçları.

 Lahana Nasıl Tüketilmeli?

 Lahana pek çok şekilde tüketilebilir, sarmasının müptelası olanlar, turşusundan vazgeçemeyenler çoğunlukta olsa da kimileri tadından kimileri gaz yapıcı etkisinden kimileri ise tadından dolayı kolaylıkla tüketemez. Fakat lahana sevmeyenlere lahana tüketme ipuçlarımız sayesinde siz de bu sebzeden faydalanabileceksiniz. Öncelikle eğer, gaz yapıcı etkisinden dolayı lahana tüketemiyorsanız pişireceğiniz lahana yemeğine bir diş sarımsak katmanız bu etkiyi ortadan kaldıracaktır. Kokusundan dolayı yiyemiyorsanız bir yaprakları haşlarken bir miktar sirke eklerseniz kokusundan eser kalmayacaktır. Eğer tadından ve kokusundan her ikisinden de hoşlanmıyorsanız o zaman kurtarıcınız limon olacaktır. Örneğin yaprakları haşlayıp içecekseniz içine limon sıkarsanız tadı ve kokusu kaybolacak daha kolay içilebilir hale gelecektir. Ayrıca salatalarınıza katmadan bir miktar tuz ve limon ile ovalarsanız salatada lahanayı kolaylıkla tüketebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir