Kulak Estetiği (Otoplasty) Nedir ?

Kulak hem yüz ile belirli oran ve açılarla uyum içerisindedir hem de kendi yapısı içerisinde belirli oranlar ve açılar içerir. En çok yapılan kulak estetiği; kepçe kulak (otoplasti) operasyonudur. Kulak estetiği için pek çok ameliyat tekniği tanımlanmıştır. Doğru teknik seçildiği taktirde, doğal ve estetik bir görünüme kolayca ulaşılabilir. Kulak estetiği ameliyatlarında, kulağı tek başına değerlendirmek yerine yüzün bir parçası olduğu göz önüne alınarak, burun şekli ve açılarıyla da bir uyum içerisinde olması gerektiği unutulmamalıdır. Böylelikle doğal bir kulak şekline ulaşmak daha kolay olacaktır. Daha farklı estetik operasyonlar hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Nasıl uygulanır?

Operasyon sırasında sıklıkla lokal anestezi tercih edilse de genel anestezi ve intravenöz sedasyon kullanılabilen diğer anestezi teknikleridir. Çoğu vakada cerrahi kesi kulak arkasından yapılır. Uygulamada farklı cerrahi teknikler tercih edilebilir. Hastanın ihtiyacına göre cerrah kıkırdağın bir kısmını insize, eksize edebilir, bükebilir ve dikişlerle şekillendirebilir.

 

Kepçe kulak estetiği için uygun adaylar kimlerdir?

5 yaşından büyük çocuklar ve tüm erişkinlerde uygulanabilen güvenli bir kozmetik cerrahi prosedürdür. Kulaklarının şeklinden dolayı rahatsızlık hisseden, çeşitli şakalara maruz kalan ve saçlarıyla ya da şapkayla sürekli gizlemek zorunda kalan herkes için uygundur.

 

İyileşme süreci nasıldır?

Operasyondan sonra 5 gün boyunca bandaj kullanılır. Çoğu hasta 5. günden sonra işe başlayabilir. Egzersize 1 ay, ağırlık kaldırmaya ise 8-10 hafta ara verilmelidir. Ek olarak hastaların 6-8 hafta geceleri koruyucu bandaj kullanmaları gerekir.

 

Kepçe Kulak Ameliyatlarında İz Kalır mı?

Bu ameliyatlarda kulak arkasında, yaklaşık 2 cm boyutunda bir iz kalır ve bu izi hastanın kendisinin veya bir başkasının görebilmesi de söz konusu değildir, kaldı ki zaman içerisinde iz iyileşerek yok olur.

 

Kulak Memesi Onarım ve Şekillendirilmesi Nedir ?

Genellikle ağır küpeler takılması sonucu kulak memesi doğal şeklini kaybederek aşağıya doğru sarkar, daha uzun ve biçimsiz bir görünüm alır. Bazen bu şekil değişikliğine ek olarak ağır küpe kullanımı sonucu, kulak deliği genişler veya boylu boyunca kulak memesi yırtılır. Kulak memesi seklinin düzeltilmesi, yırtıklarının onarılması veya küpe deliğinin daraltılması; kısa süren ve lokal anestezi ile de  yapılan ameliyatlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir