KoronaVirüs Nedir ? Salgından Korunmak için Ne Yapabiliriz

KoronaVirüs Nedir ? Salgından Korunmak için Ne Yapabiliriz

Çinde meydana çıkan Koronavirüs gün geçtikçe birçok ülkede görülmeye başladı. Çin’in Wuhan eyaletinde ilk kez görülen bu virüsün henüz tüm etkileri gözlemlenememiş ve bilinen belirtileri de hastalığı tanımlamada yetersiz kalıyor. Hayvandan insana, daha sonra yine hava yoluyla insandan insana bulaşabilen bu salgın hastalık için şuan bir tedavi bulunmuyor. İlk olarak Çin Vuhan’da bir yarasadan bulaştığı biliniyor.

Koronavirüs ilk belirtileri (NCoV):  yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal
Koronavirüs ileriki aşaması (NCoV): Zatüre ve Böbrek yetmezliği

Coronavirüsler, Nidovirales sırasına göre Coronaviridae ailesindeki Coronavirinae alt ailesine ait virüs türleridir. Koronavirüsler, pozitif duyarlı, tek sarmallı bir RNA genomu ve nükleokapsitli bir sarmal simetri ile sarılmış virüslerdir. Vikipedia‘dan alınmıştır.

En önemli belirtileri ateş ve öksürük. Üst solunum yolu hastalığı olarak bilinen koronavirüsten şuana kadar ölenlerin hepsi kronik akciğer ve kalp hastaları. Peki bu virüs Türkiye’ye gelirse, yada diğer virüs ve salgınlardan kendimizi nasıl koruyabiliriz ?

  • Hepimiz günlük evden kişisel ihtiyaçlarımızı karşılamak yada çalışma okul gibi bir neden dolayısıyla dışarı çıkıyor ve birçok kişi ile yüzyüze görüşebiliyoruz. Sürekli olarak elimizi sabunla yıkamalı veya alkol içeren el temizleyicileri tercih etmeliyiz.
  • Çok önemli olmadığı sürece toplu taşıma, hastane, avm gibi birçok kişinin bulunduğu alanlardan uzak durmalıyız. Birçok salgın hava yoluyla bulaştığı için kalabalık ortamlarda nefes alışverişi askırma veya öksürme nedeniyle bu hastalıklar sizede bulaşabilir. Eğer böyle bir alana gidiyorsanız ve endişeliyseniz mutlaka maske kullanın.
  • Pazar yada marketten aldığınız açık yiyecekleri sirkeli suda bekleterek üzerlerinde bulunan zararlı ağır metalleri ve olabilecek virüsleri temizleyip öyle tüketmeye özen gösterin.
  • Kağıt veya madeni paraya olabildiğince az temasta bulunun. Sık dolaşımda olan paralar salgınların yayınmasını sağlayan bir diğer etkendir.
  • Kapı kolları, masa, tuvalet ve banyo yüzeylerini sık sık temizleyip hastalıktan korunmaya yardımcı olabilirsiniz.
  • İyi beslenin, bağışıklık sisteminiz ne kadar sağlam olursa salgınlar ve virüslerin bedeninizi ele geçirmesi o kadar zor olur.

Gözden Geçir...

Menopoz Nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Tedavisi ve 5 Teşhis Önerisi?

Menopoz nedir! Hakkında çok şey söyleniyor, ancak herkes bunun ne olduğunu ve kadınlar için ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir