Kör Yılanların Neden Gözleri Var ?

Birçoğumuz bu canlıyı gördüğünüzde solucan zannedebilirsiniz. Zaten solucan yılan (Worm Snake) olarakta bilinen bu yılan türünün gözleri görmez. Fakat 2 göze sahiptir.

Dünyanın birçok noktasında bilimsel olarak araştırmalar yapılmış ve insanların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi olan kör bir yılanın neden gözleri var ? sorusunu da bu yazımızda cevaplayalım.

Kör yılanlar, yaşamlarının çoğunu yer altında karınca ve termit yumurtalarını yiyerek geçirir. Bunları bulmak içinse çok güçlü olan koku duyularını kullanır. Genellikler yer altında yaşadıkları içinde gözleri normal yılanlar gibi gelişmemiş ve çoğunlukla görmezler.

Doğduklarında her yılanınki gibi 2 göze sahip olurlar fakat zamanla gelişim sürecinde bu duyu organlarını kullanmadıkları için özelliklerini yitirirler. Bu açıklama aslında doğduklarında kör olmadıklarını ve zamanla gözlerini kaybettiklerini anlatmaktadır.

Yine aynı araştırmada bilim adamları termit ve karınca yuvalarına saldıran bu zararsız canlının kendini savunmak için gözlerinden feragat ettiğini de söylemişlerdir. Çünkü gözleri kendini savunmaya adayan karıncalar için iyi bir saldırı noktası olabilir.

Kaynak: https://www.science.org.au/curious/earth-environment/why-blind-snakes-have-eyes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir