Kontrpiye Ne Demek ? Kontrpiyede Kalmak Anlamı Nedir ?

Son zamanlarda reklamlarda dahi duymaya başladığımız ve çokta alışık olmadığımız kontrpiye kelimesinin kelime anlamı, “Sporcunun yanılma hareketi” olarak TDK’nın sözlüğünde belirtilmiş. Bu kelime Fransızca kökenli bir kelime. Fransızca contre-pied kelimesinden dilimizede geçmiş olan bu kelime genelde kalecilerin ters köşe olduğu pozisyonlarda kullanılıyor.

Ters Köşe Yerine Kontrpiye Kullanmak

Türkçe, diğer dillerden çok fazla etkilenmiş ve ayrıca insanımızın yabancı kelime ve dile olan aşırı sevgisi nedeniyle Türkçe’den uzak kelimeler dilimizi etkilemeye devam ediyor. Kontrpiye yerine ters köşe yaptı demek bence daha çok yakışıyor tabiki bu benim şahsi düşüncem.

Yabancılarda Türkçe Kelimeler Kullanıyor mu ?

Yabancıların en çok bildiği Türkçe kelime yoğurttur. Oda yoğurt bizim tarafımızdan bulunduğu için tüm dünyada Yoğurt olarak geçer. Yabancılar Türkçe kısaltmaları bile kendi dillerine göre okur. Örneğin TRT’nin İngilizler tarafından okunuşu Tiarti’dir. Biz ise onların bize öğrettiği şekilde kullanmayı daha çok benimsiyoruz. CD’yi cede diye okuyacağımız yerde sidi şeklinde okuyoruz. Yada BBC (Bizde kanal verdim örnek olarak onlarında kanalını söyleyelim.) bebece şeklinde okumamız gerekirken bibisi olarak okuyoruz. Sonrada biz neden kültür ihracatı yapamıyoruz diye oturup ağlıyoruz.

Gözden Geçir...

Antalya İptv

antalya iptv satıcısı varmi vaav iptv olarak donmadan ve kesilmeden, Binlerce (50.000) kanal ile kaliteli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir