petek temizliği
kışın kombi ve kalorifer petek temizliği

Kombi ve Kalorifer Petek Temizliği

Kombi ve Kalorifer Petek Temizliği

Kış aylarının gelmesiyle beraber ev ısıtmak ve yakıt tasarrufu sağlamak önemini bizlere tekrar hatırlatıyor. Kış hazırlığı kapsamında asla atlanmaması gereken ihtiyaçlardan biri de petek temizliğidir. Uzun zamandır temizlenmeyen petekler tam anlamıyla ısınamazlar ve faturalarınız oldukça kabarık gelmesine rağmen evde bir türlü yeterince ısınamazsınız. Kombi ve kalorifer petek temizliği her yıl yapılması gereken bir işlemdir. Kombiniz ilk bağlandığı zaman peteklere verilen aynı su, siz temizlik yaptırmadığınız müddetçe peteklerinizde dolaşır. Zamanla su kirlenir, çamurlaşır ve ayrıca boruların pası da tüm bu kire ilave olur. Çamurlaşan bu su tıkanmalara sebep olur sirkülasyonu engeller ve petekler tam olarak ısınamaz.

Bu yüzden kış yeterince bastırmadan peteklerinizin temizliğe ihtiyacı olup olmadığını gözden geçirmenizde fayda var.

 

Petek Temizliği Yapılması Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

 

Kombi ve kalorifer petek temizliği zamanının gelip gelmediğini anlamak aslında oldukça basittir. Birkaç adımda peteklerinizi temizletip temizletmemeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. İlk olarak bakmanız gereken, kombi peteklerinin ısınıp ısınmadığıdır. Peteklerin üst kısmı ısınıyor fakat alt tarafa sıcaklık gitmiyorsa temizliğe ihtiyacınız var demektir. Ayrıca,  kombinize uzakta bulunan odanızdaki petekler hiçbir şekilde ısınmıyorsa, dereceyi yükseltmenizi rağmen yeterli verimi alamıyorsanız, kombinizden sirkülasyon arızası çıkıyorsa, kombinizin filtresi tıkandıysa ve uzun zamandır petek temizliği yaptırmadıysanız petek temizliği yaptırmanızın vakti gelmiş demektir.

 

Kombi ve Kalorifer Petek Temizliği Nasıl Yapılır

 

Kombi ve kalorifer petek temizliği, petekler içinde dolaşan suyun banyodaki petek çıkartılarak buradaki borudan boşaltılmasıyla başlamış olur. Boşaltma işleminin banyodan yapılması, peteklerden çıkan su çamurlu olacağından etrafı kirletmemektir. Petek temizliğinde borulardaki su boşaltıldıktan sonra bu işe özel bir makine petek borusuna bağlanır ve yine bu işe özel bir dezenfektanla petekler yıkanır. Bu işlem banyoda gerçekleşir ve petekler temizleninceye kadar tahliye edilen su klozete boşaltılır. Hangi odadaki petek temizlenecekse o odadaki peteğin vanası açılır ve işlem bittiğinde kapatılır. Bu şekilde tek tek her petek için aynı işlem uygulanır. Temizlik işlemi bittikten sonra ise petekler kullanma kılavuzuna uygun biçimde temiz su doldurulur. Yaklaşık 2 saati alan bu kolay işlemle hem daha iyi ısınıp hem de daha az fatura ödersiniz. Ayrıca çamurlaşan su içindeki boruların sepek olabileceği parçalar yüzünden kombinizin arıza vermesinin önüne de geçmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir