Kolonya Ne Zaman
Kolonya Ne Zaman

Kolonya Ne Zaman İcat Edildi?

Su, limon, tütün esansı, çiçek ve etil alkol gibi maddelerin karışımından ortaya çıkan hoş bir kokuya ve ferahlatıcı özelliğe sahip olan parfüm türüne kolonya denir.

Kolonyanın Tarihi

Kolonya Ne Zaman bulundu .Kolonyanın icadı 1709 yılına dayanmaktadır. İtalyan parfümcü Giovanni Paolo de Feminis’in Macar kralı Elizabeth için ürettiği hoş bir koku kolonyanın atası olarak kabul edilmektedir. Giovanni Paolo Feminis, Floransa’daki Santa Maria Manastırı rahibelerinden aqua regiane adıyla ürettikleri bu koku ilgisini çekmiş, baş rahibeden formülü hakkında bilgiler almıştır. Köln’de yaşayan Giovanni Floransa’ya döndüğünde bu kokuyu geliştirmek için içine bergamot, limon ve portakal esansı katarak günümüzdeki kolonyayı bulmuştur.

Bu kokuya ilk önce Eau Admirable (Hayranlık verici su) ismi verildi. Daha sonra ise Eau de Cologne (Köln suyu, Almanca “Kölnisch Wasser”) adı verilerek satışa sunuldu. Feminis gelen yoğun taleplere yetişememesi ve daha çok üretilmesini istediği için, Giovanni Maria Farina adlı başka İtalyan parfümcüden yardım isteyerek Köln’de kurduğu fabrikada üretimini sürdürdü. Kolonya, Köln Tıp Fakütesi’nin tıbbi ürün olarak onayını aldıktan sonra Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Kolonya tuvalet malzemesi olarakta kullanılıyordu. Ağır kokular yerine sade, temiz ve ferahlattığı için herkes tarafından sevildi. Günümüzde de sıklıkla kullanılan bu parfüm keskin kokusu nedeni ile ayıltıcı olarak kullanılır. Sürüldüğü zaman içerisinde bulunan alkolün etkisinden dolayı hızlıca buharlaşmasıyla da serinletici özelliğe sahiptir.

Kolonya Özellikleri

Kolonya yüzde 80-96’lık bölümü etil alkol, kalan kısmı ise su ve esanstan oluşur.
Güneşten uzak tutulduğu ve ağzı kapalı kaldığı zaman kolonyanın ömrü ortalama beş yıldır.
Kolonya sürüldükten sonra koş bir koku yayar, ferahlık hissi verir.
Kolonyada bulunan etil alkolün uçucu olması sebebiyle kolonya buharlaşır ve vücut ısısını da beraberinde götürür.
Kolonya keskin kokusundan dolayı ayıltıcı olarak kullanılır.
Türklerin kültüründe önemli bir yer tutan kolonya misafirlere şeker ile birlikte ikram edilir, yolculuklarda ve hasta ziyaretlerinde kullanılır.

Kolonya Ne Zaman İcat Edildi Yazımızın sonuna geldik. Ayrıca ülkemiz tarihinde de geniş bir yer bulan kolonya pandemi sebebiyle de artık çok fazla günlük hayatta kullandığımız ürünler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir