Klavye Nasıl Temizlenir ? Klavye Temizliği Hakkında Faydalı Bilgiler

Klavye Nasıl Temizlenir ? Klavye temizliği hakkında faydalı bilgiler, Bilgisayar başında yenen yemeklerden dökülen kırıklar ve el temizliğine özen göstermemek, zamanla klavyede bakteri üremesine neden oluyor.

Klavye Nasıl Temizlenir ?

İş ve günlük hayatımızın büyük bölümünü bilgisayar karşısında geçiriyoruz. Hatta yemek vakitlerimizi de bilgisayar karşısında değerlendiriyoruz. Kaliteli ve güvenilir hizmet talep etmeleri için bilgisayar kullanıcılarını bilgilendiren Pratik Servis, bilgisayar kullanıcılarını klavyelerini düzenli olarak temizlemeleri konusunda uyarıyor. Bilim insanları, enfeksiyonlara yol açan tehlikeli bakterilerin klavyelerde bulunabileceğine dikkat çekiyor. Klavyede bulunan milyonlarca mikrobun ishal ve kusmaya yol açabileceği belirtiliyor. Ayıca, gribal enfeksiyonlar da klavyeler üzerinden kullanıcılara bulaşabiliyor. Tüm bu risklerden uzak durabilmek için, temizlik alışkanlıklarımıza klavye temizliğini de eklemek gerekiyor. Bilgisayarımı nasıl temiz tutarım? Öncelikle el temizliğine özen göstermelisiniz. Mikropların çoğu cilt, ağız ve burun çevresinde yaşama alanı buluyor. En yoğun olduğu bölgelerden biri de eller. Ellerden klavyeye bulaşan bakteriler çoğalacakları yeni bir çevreye kavuşuyor. Her ne kadar el temizliğinize özen gösterseniz de klavyeden mikrop bulaşması büyük olasılık. Kendi bilgisayarınızı kullansanız da sonrasında ellerinizi yıkamayı unutmayın. Mecbur kalmadıkça başkalarının bilgisayarını kullanmayın.

Klavye Nasıl Temizlenir

Detaylı Temizlik Nasıl Yapılır?

Bakteri oluşumuna sebep vermemek için, öncelikle bilgisayar başında yemek yememeye dikkat edin. Bunun aynı zamanda dengesiz beslenmeye, dolayısıyla kilo alımı ve daha farklı hastalıklara davetiye çıkardığını unutmayın. Bakterilerin ve enfeksiyonların yayılmasını önlemek amacıyla bilgisayarınızın klavyesini düzenli olarak temizleyin. Bunun için;
• Bilgisayarınızı kapatın ve fişini çekin,
• Klavyenizin arasına kaçmış olabilecek kırıntıları boşatmak amacıyla klavyenizi ters çevirin, boşaltamadığınız noktalarda klavyenin tuşlarını çıkartabilirsiniz,
• Ucu pamuklu bir çubuğu alkol ile nemlendirerek tuşların arasını silin,
• Tüy bırakmayan nemli bir bez ile de klavyenin yüzeyini temizleyin.

Klavye Temizliği Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Klavye temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus güçlü kimyasalların klavyeye verebileceği zararlardır. Klavyelerinizin üzerindeki boyaların aşınması harfleri seçememenize ya da kozmetik kusurlara yol açabilir.
  • Klavyenizi temizlerken kullandığınız bez bile önemli bir pozisyonda. Temizlik yapacağınız bezi tercih ederken klavyenize zarar vermeyecek bezleri seçmeniz önemli bir noktadır. Bu iş için genellikle mikrofiber bezler tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir