kışın evin sıcaklığı nasıl korunur?
Kışın evin sıcaklığını koruma yolları

Kışın Evin Sıcaklığı Nasıl Korunur?

Kışın evin sıcaklığını koruma yollarıKış ayları geldi çattı, kapımıza dayandı. Soğuk hava iyiden iyiye kendini hissettirir oldu. Hal böyleyken, çoğu evde kaloriferler yanmaya başladı. Doğalgazdan kömüre yakıt ücretlerinin pahalı olması ve içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğunda yakıt tasarrufu kışın en önemli konularından biri haline geliyor. Evi ısıttığımızda, evin sıcaklığını maksimum düzeyde korumak oldukça büyük önem taşıyor. Kışın evin sıcaklığı nasıl korunur haydi gelin birlikte göz atalım.

Kışın Ev Sıcaklığını Korumanın Yolları

 

Kışın evin sıcaklığı nasıl korunur sorusunun cevaplarına ilk olarak yeni ev arayışındaysanız, güney cephe bir eve taşınmanızı tavsiye ederek başlamalıyız. Güney cephede bulunan evler güneşten maksimum düzeyde faydalandıkları için yakıt tasarrufu sağlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca özellikle eski evlerde evlerin iç ve dış yalıtımlarının yapıldığından emin olun. Binaların dış mantolaması ve içten yapılan yalıtımlarla faturalarınızın oldukça düştüğünü, evin ısısının korunduğunu ve daha çok ısındığınızı hissedeceğinizin garantisini verebiliriz. Yine ev pencereleri eğer çift cam ya da pimapen değilse çok fazla ısı kaybına sebep olmaktadır. Pencerelerinizde bu tip önlemler almayı düşünebilirsiniz.

 

Kışın evin Sıcaklığını Korumada Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Kışın evin sıcaklığı nasıl korunur öğrendikten sonra bu konuda doğru bilinen yanlışlardan da bahsetmeliyiz. Genelde çok fazla yapılan bir hatadan bahsedelim. Kışın evlerde ısının korunması için havalandırmaya pek önem verilmediği gözlenmektedir. Oysa kışın bile olsa evi havalandırmak hem sağlık açısından oldukça gereklidir hem de evin ısısı için sanılanın aksine oldukça yararlıdır. Havasız evlerde oksijen azaldığından ve hava dolaşımı yeteri kadar sağlanamadığından, evin içi hem sağlıksız olur hem de kalitesiz ısınır. Pencereleri açtığınızda içeri giren hava ilk etapta soğuk olsa da havalandırdığınız eviniz sonrasında çok daha çabuk ısınacaktır.

 

Kombili evlerde, evden çıkarken kombiyi kapatıp, geldiğinizde yakmak pek akıllıca bir yöntem değildir. Bu şekilde açma kapamayla daha fazla enerji tüketimine sebep olursunuz. Kapatmak yerine kombinizi en düşük ayarda tutabilirsiniz. Böylece evin sıcaklığını korumuş olursunuz ve tasarruf edebilirsiniz.

 

Eğer sadece bir odayı kullanıyor ve diğerlerini kullanmıyorsanız, kullanmadığınız odaların kapı altlarına koruyucu süngerlerden yapıştırabilirsiniz, böylece kullandığınız odanın ısısını paylaştırmamış olursunuz ve kullandığınız bölümlerin ısısını koruyabilirsiniz.

 

Ayrıca çamaşırlarınızı sıcak olduğunu düşünerek oda içlerinde ya da peteklerde kurutmamalısınız. Islak çamaşırlar kururken odanın ısısından faydalanacağı için evi soğutacaklardır. Yine bu yöntem evinizde nem artışına sebep olacağından bir de küflerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir