duvarda oluşan küfler

Kışın Duvarda Oluşan Küfler İçin Pratik Çözümler

 

Kışın gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte evlerde oluşan rutubet de tam bir sorun haline geliyor. Evlerdeki rutubet, duvarların ıslanması ve ardından küf haline gelmesiyle sonuçlanıyor. Duvarların küflenmesi ise kötü bir kokuya sebep oluyor ve bazen dolaplarınızda da oluşup kıyafetlerinize sinebiliyor. Rutubetin oluşma nedeni içerdeki havanın sıcak olup, dışarıdaki havanın soğuk olması, dolayısıyla oluşan buharın hapsolmasından kaynaklanıyor. Genellikle izolasyon yönünden zayıf olan evlerde meydana gelen rutubet, sizin nefes alış verişinizden bile nemlenmeye sebep olabiliyor. Hem duvarlarınızda küflenme oluşmaması için hem de eğer oluştuysa duvarda oluşan küfleri nasıl yok edebileceğinize dair birkaç pratik çözüm önerimiz olacak.

 

Duvarda Oluşan Küf Nasıl Önlenir

 

Eğer binanızın dış mantolaması yapılmamışsa ve ısı izolasyonu sağlanmamışsa kışın duvarlarınızda küf oluşması neredeyse imkânsızdır. Fakat birkaç küçük ipucuyla duvarlarınızın küflenmesini önleyebilirsiniz. İlk olarak kışın soğuk olduğu için evlerin havalandırılması ihmal edilir. Bu çok yanlış bir davranıştır. Hava çok soğuk bile olsa evinizi en az yarım saat havalandırmanızı öneririz. Bu hem rutubetin önüne geçecektir hem de eviniz daha havadar olacaktır.

 

Duvarda oluşan küfleri önlemenizin bir diğer yolu da evde canlı çiçek bulundurmamaya özen gösterin. Bu durum evin daha fazla rutubetlenip duvarlarınızın ve dolaplarınızın küflenmesine sebep olacaktır. Kışın saksılarınızı mümkünse balkona koymayı tercih edin.

 

Yine kaya tuzu da bilinen en işe yarar önlemlerden biridir. Tuzun nemi çekme özelliği vardır fakat sofra tuzları çok ince olduğundan çabucak suyu çekerler. Bu yüzden kaya tuzu daha iyi olacaktır. Küçük plastik bardaklara kaya tuzu yerleştirerek ve zaman zaman bunu değiştirerek suyu duvarlarınızda küf oluşturmadan çekmesini sağlayabilirsiniz. Hatta son zamanlarda satılan kaya tuzu lambaları da aynı işlevi görmektedir ve çok daha dekoratiftir.

 

Duvarda Oluşan Küfler Nasıl Gider

 

Duvarda oluşan küfler gerçekten inatçı lekelerdir. Fakat bu lekeleri dağıtmadan, önce kuru bir bezle silip ardından biraz sirke ve suyu karıştırarak silerseniz duvardaki lekelerden kurtulabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra duvar kuruyuncaya kadar evi havalandırmanız gerekir. Her şekilde gitmeyen inatçı lekeler varsa duvarın badana ve boyasını yenilemek daha kesin bir çözüm olacaktır. Bu işlemi yaptırırken iç izolasyon da yaptırabilirsiniz. Böylece duvarda oluşan küflerden kalıcı bir şekilde kurtulmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir