Kış Aylarında Cildimizi Kurutan 6 Şey

Kış aylarında hemen herkesin yaşadığı bu sorun, doğru bakım yapılmadığında daha ciddi cilt problemlerine sebep olabiliyor. Peki, cildin kurumasına yol açan sık yapılan hatalar neler biliyor musunuz? Daha farklı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Yeterince su içmemek

Yazın nasıl terleyerek su kaybediyorsak, kışın da soğuk hava cildimizdeki nemin kaybına sebep olur. Bu yüzden cildimize ekstra nem takviyesi yapmamız gerekir. Su, cildimizin temel nem kaynağıdır. Cildimizin nemini koruması için günde en az 8 bardak su içmek gerekir. Su içmeyi ihmal edenlerdenseniz diyetinizde salatalık, kabak, kereviz, limon, portakal gibi bol su içeren gıdalardan tüketmeye özen göstermelisiniz. Böylece cildinizin nem dengesine içerden destek olmuş olursunuz.

Çok sıcak suyla duş almak

Sıcak su hızla buharlaştığı için cildinizdeki nemi de alır götürür. Bu yüzden yüzünüzü yıkarken ya da duş alırken çok sıcak su kullanmaya dikkat edin. Ayrıca bulaşık yıkarken ya da temizlik yaparken bulaşık eldiveni giymeyi de ihmal etmeyin.

Doğru nemlendirici kullanmamak

Kuru cilt denince ilk akla gelenlerden biri nemlendirici kullanmak kuşkusuz. Fakat, herhangi bir bakım ürünü cildinizi nemlendirmeye yetmeyebilir. Doğru nemlendirilmemiş bir ciltte daha sonra egzama gibi cilt hastalıkları meydana gelebilir. Bu yüzden cilt tipinize uygun nemlendirici kullanmanız önemli. Nemlendiriciyi ihtiyaç oldukça gün içinde uygulamaya devam edin. Yüzünüzü, vücudunuzu nemlendirirken dudak, dirsek, diz ve topuğu da unutmayın. Özellikle kışın spor yapanların diz ve dirsekleri çabuk tahriş olduğundan bu bölgeleri nemlendirmeye dikkat etmeleri gerekir.

Yanlış temizleyici kullanmak

Cildinizi temiz tutmanız elbette önemli fakat temizlemek için kullandığınız ürünlerin sabun içermemesine ve nemlendirici özelliğinin olmasına dikkat edin. Kullandığınız tonik, makyaj temizleyicisi gibi kozmetik ürünlerin yüzünüzün nem dengesini bozmayacak ürünler olduğundan emin olun. Cildinizi temizlerken sıcak su kullanmamaya ve yumuşak dokunuşlarla kurulamaya özen gösterin.

Doğru giyinmemek

Kış aylarında dışarıda bulunduğunuz zamanlarda mümkün olduğunca korunaklı giyinmeniz cildinizi soğuk havanın kurutucu etkisinden korur. Bu yüzden kışın şapka, eldiven, atkı kullanmak oldukça önemli.

Kuru havaya maruz kalmak

Soğuk havayla birlikte evlerde, iş yerlerinde kullanılan ısıtma sistemleri cildin kurumasına yol açabilir. Bu yüzden en çok bulunduğunuz ortamı ara sıra havalandırmayı alışkanlık edinin. Bununla birlikte kaloriferlerin üzerine su dolu bir kap koyarak ya da bir nemlendirici makineden faydalanarak cildinize dost bir ortam yaratabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir