Kimler Kurban Kesebilir, Hangi Durumlarda Kurban Kesilir ?

Kurban Bayramı gittikçe yaklaşıyor. Et fiyatları 60 TL civarında seyrederken en azından bayrdamda dahi olsa her eve et girebilecek. Peki hangi durumdaki kişiler ve aileler kurban kesebilir ? Borç para ile kurban kesilebilir mi ? enine boyuna bu konuları sizler için derledik.

2019 Kurban Bayramı Ne Zaman ?
11 Ağustos 2019 Pazar günü Başlıyor, 14 Ağustos 2019 Çarşamba günü bitiyor.

Kurbanda kesilebilir hayvanlar hangileridir?

Kurban bayramında, kesilebilecek hayvanlar, manda, inek, dana, öküz, boğa, deve, koyun ve keçidir. Bu hayvanları Kurban bayramının ilk üç günü içerisinde kesip elde ettiğiniz etin ihtiyaç fazlasını çevrenizdeki ihtiyaç sahiplerine dağıtabilirsiniz.

Eşim benden çok kazanıyor kurbanı kim kesmeli ?

Kadınlarında iş hayatlarına atılmaları ve ekonomik katkısı sonrası böyle bir soru oldukça normal. Aile geliriniz orta seviyede ve erkek olarak siz eşinizden daha varlıklıysanız ki bir ailede varlıklar ortaktır fakat kazanılan para üstünden görebilirsiniz, o evde kurbanı sizin kesmeniz yada kesilmesi için velaket vermeniz gerekir. Kadın olarak daha varlıklıysanız kurbanı sizin kesmeniz gerekir. Eğer ikinizde varlıklıysanız o sene ikinizinde kurban kesmesi gerekir.

Bayramda fakir, ama bayramın 3. günü zengin olan bir kişi kurban keser mi ?

Bayrama fakir giren biri bayramda bir şekilde zengin olduysa ve ilk üç gün içinde gerçekleştiyse kurban kesmelidir. Ayrıca zengin bir çocuk bayramın üçüncü günü büluğa eren çocukların da kurban kesmesi dinen vaciptir.

[reklam]

Hacca giden her kişinin kurban kesmesi gerekir mi ?

Kurban kesmek için durumunun iyi olması gerekir. Eğer hac görevine gitmiş kişi zengin biri değilse kurban kesmesi vacip değildir. Durumu iyiyse kesebilir.

Kurban kesmek için yaş sınırı var mı ?

Kızlar için 9, erkekler için 12 yaş büluğa erme yaşı olarak kabul edilir. Lakin bazen bu gecikebilir ve 15 yaşına kadar uzayabilir. Eğer 96 gram altın (2019- 25 Bin TL) veya eş değer malı mülkü varsa, zengin olarak kabul edilir ve büluğa giren çocuklarındanda kurban kesmesi vaciptir.

Kurban Kesmek için Ne Kadar Maaş yada Mülkü Olmalı ?

Bir birey kurban kesebilmesi için aldığı maaş ve gelirinin, evinin ihtiyaçlarını karşılaması ve kul borcunu karşılaması gerekir. Yani eğer tarlanız var ve bu tarladan mahsül kaldırdınız, dükkan işletiyorsunuz ve bir geliriniz var, burdan elde ettiğiniz gelirler 1 yıllık ev ihtiyacınızı karşılamıyorsa kurban kesmeniz vacip değildir. Maaşınız evin ihtiyaçlarına yada kiraya gidiyorsa birikim yapamıyorsanız dinimizce fakir sayılırsınız. Bu nedenle 25 bin liranın üzerinde bir tarlanız dahi olsa oradan aldığınız mahsül (eğer ekiyorsanız) satış sonrası sizin bir yıllık kiranızı vb. karşılamıyor ve ek işte yapmıyorsanız kurban kesmeniz vacip değildir.

Kurban etinin ne kadarı dağıtılmalı ?

Buda yine dinimizce göreceli bir durumdur. Örneğin aileniz kalabalık ve zor geçiniyorsunuz, yine de kurban kesmek vacip ve ayırdığınız para ile kurban alıp kestiniz. Eti dağıtmanız gerekmez. Ama birden fazla kestiğinizde ve aileniz çekirdek aile ise kurban etini dağıtmanız gerekir. Kurban etinin üçte biri evde, üçte biri komşulara üçte biride fakirlere dağıtılmalıdır.

[oneri]

Fakirler kurban kesebilir mi ?

Fakirlere kurban kesmek vacip değildir, yine de dişinden tırnağından ayırıp keserse çok fazla sevaba erişir.

Gözden Geçir...

Evliya Çelebi Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Evliya Çelebi Kimdir? Aslen Kütahyalı olan Evliya Çelebi, İstanbul ile Kütahya arasında sık sık gidiş geliş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir