Kestanenin Kurtlu Olduğu Nasıl Anlaşılır
Kestanenin Kurtlu Olduğu Nasıl Anlaşılır

Kestanenin Kurtlu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kestanenin Kurtlu Olduğu Nasıl Anlaşılır

Kestanenin Kurtlu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sonbahar kış mevsiminin baş tacı, gönüllerin sultanı kestanenin mevsimi sonunda geldi. İster haşlamasını, ister kebabını sevin, ister kestane şekeri, isterseniz yemeklerde kullanın kestanenin sevmeyeni yok gibidir. Kışın neredeyse her köşe başında kestane satan kişiler görürüz. Aslında sokakta kestane satanları görmeye başladığımızda kışın geldiğini anlarız. Tıpkı ceviz gibi fakat cevizin aksine dikenli yeşil bir dış kabuk içinde 2şer 3er tane olan kestaneleri toplaması dikenleri yüzünden oldukça zordur. İş dikenlerine gelene kadar tabii bir de ağaçtan yere düşürmek vardır ki bu ayrıca tehlikeli de bir iştir. Uzun sırıklarla yüksek ağaçlara çıkıp kestane olan dallara vurmak gerekir. Faydaları saymakla bitmeyen ve bu kadar zahmetle toplanan kestane de haliyle biraz pahalı satılır. O kadar para verip aldığımız kestane ise çoğunluğu kurtlu çıkarsa keyfimiz kaçar çünkü kestaneyi kesip pişirmesi de zordur. Peki, kestanenin kurtlu olduğu nasıl anlaşılır?

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

 Kestane gerçekten ilaç niyetine tüketilebilecek bir besin kaynağıdır. Kestanenin ateş düşürücü ve sakinleştirici özelliği vardır. Ayrıca tam bir yaşlanma karşıtıdır. Beyin hücrelerini tazeler ve tıpkı fiziksel yaşlanmayı önlediği gibi beyin hücrelerinin de yaşlanmasını önler. Kansere karşı koruyucudur. Mide hastalıklarına birebirdir. Bunama ve unutkanlığın önüne geçer. Çok yüksek miktarlarda E vitamini ayrıca B1 ve B2 vitaminlerini ve selenyum içerir. Vücudu zehirli atıklardan arındırır tam bir toksin düşmanıdır. Tansiyonu ve kolesterolü düzene sokar. Bu kadar faydalı olan bu besinden tam anlamıyla yararlanabilmek için bilmemiz gereken tek şey kestanenin kurtlu olduğu nasıl anlaşılır?

Kestane Alırken Neye Dikkat Etmeli?

 Kestane alırken siz de kestanenin kurtlu olduğu nasıl anlaşılır acaba diye merak ediyorsanız bu konuda birkaç önerimiz olacak. Sonuçta kestane kapalı bir kutu ve bunu gözle anlamak pek mümkün değil. Öncelikle kestane alacağınız öbekte kurtun çıkış deliği olan bir kestane görürseniz. Bu diğer kestanelerin de büyük çoğunluğunun kurtlu olacağı anlamına gelir. Kestaneler toplandıktan sonra pazarlanıncaya kadar bekletilirler bu bekletme esnasında kurtlu kestanelerin ayıklanıp atılması gerekir eğer bu işlem yapılmazsa diğer kestaneler de kurtlanır. Birkaç tane delikli kestane var bir şey olmaz demeyin. Bir de  tam bir kestane sevdalıysanız kestanesini aldığınız bölgenin yağış durumunu kontrol edin. Çünkü kestanenin yetiştiği bölgede eğer Temmuz ve Ağustos aylarında yeterince yağış olmamışsa bu durum kurtlanmayı çoğaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir