Kaymakam olmak için neler gerekli ?

Türkiye’de taşrada idari amir olabilmek için birçok şart ve belirli bir eğitim dönemi gerekli. Eğer kaymakam olmak ve bir ilçenin devleti temsil eden bireyi olmak istiyorsanız bunun için belirtilen üniversite bölümlerinden birinden mezun olmanız gerekiyor.

Kaymakamlık için Hangi Bölümden Mezun olmak gerekir ?

Kaymakam olabilmeniz için İİBF Fakultesinden Siyasal bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve idari bilimler fakülteleri bölümlerinden birinden mezun olmalısınız.

Kaç Puan Almalıyım ?

Öncelikle kaymakam olabilmek için yine İçişleri Bakanlığı’nın OSYM üzerinden açtığı Kaymakamlık Sınavı’na girip 70 tam puan ve üzerinde bir puan almanız gerekmektedir. Mesela bu yıl 100 kaymakam alınacaksa, toplamda 400 kaymakam adayı çağırılır mükalata. Yani o yıl sınava girmiş ve en yüksek puan almış 400 kişiyi çağıracaklardır. Yine de çok sayıda kadro olduğunda 70 puan ve üzeri puan alanların mülakata girmeye hak kazanılacağı düşünülmektedir.

[reklam]

Mülakat ve Sonrası

Mülakata çağrıldığınızda 4 farklı mülakattan geçeceksiniz. Her birinden aldığınız puan hayalinize kavuşup kavuşamayacağınızı ortaya çıkaracak. Mülakatları atlatıp tamam artık kaymakam adayı oldunuz dediklerinde işte bütün mesele burda başlıyor. Sınav ve mülakatların zor olduğunu zannediyorsanız esas zorlanacağınız kısım bundan sonrası. Önünüzde tam 3 yıllık kurs ve staj dönemi olacak. Bu sürecin ilk iki ayı, merkez stajı ile başlıyor. Daha sonra 3 ay Kaymakam Refikliği, 2 ay Mülkiye Müfettişi stajı, 4 ay bakanlıkta staj, 45 gün Milli Güvenlik stajı, 1 yıl yurt dışında staj, 8 ay Kaymakam Vekilliği ve son 4 ay Kaymakamlık kursu sonrasında bu süreç tamamlanıyor. Fakat hala Kaymakam olmanız için girmeniz gereken bir sınav var.

[oneri]

Tüm bu aşamaların ardından İçişleri Bakanlığınca yapılacak sınavıda geçmeniz gerekiyor. Eğer sınavı geçemezseniz Kaymakam olamaz, fakat İçişleri Bakanlığı bünyesinde memur olarak kalabilirsiniz. Sınavı kazandıktan sonra Vali emrine atanıp, valiye tez teslim ederek kaymakamlığa geçebilirsiniz.

Gözden Geçir...

Deprem Nedir, Nasıl Oluşur?

Yer kabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle yer kabuğunda oluşan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları sarsma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir