Kayısı şarabı Nasıl Yapılır ?

Kayısı şarabı, içerisinde kayısı, şeker, su ve şarap mayası bulunan tatlı bir meyve şarabıdır. Dünyanın en iyi kayısılarından elde edildiğinde oldukça değerli bir içecek haline gelebilir. Dünyada en çok kayısı Türkiye, Özbekistan, İtalya, Cezayir ve İran’da üretilir. Kayısı ile şarap çok yakın iki isim olmamasına karşılık bu şarabın tadımını yapanlar gerçekten beğeniyor. Amerika, İtalya, Türkiye gibi ülkelerde bazı şarap üreticileri özel müşteriler için kayısı şarabı üretmekte.

Kayısının çokça özdeşleştiği brendi dururken kayısı şarabını neden deneyim diyenlerdenseniz, farklı tadlar denemek, kayısı tadını alarak şarap tüketmek ne kadar kötü olabilir ? Peki bu kayısı şarabı nasıl yapılır ?

Kayısı şarabı için gerekli malzemeler; 10 litre su, 3 kg kayısı, 3 kg şeker ve şarap mayası gerekli. Şarap mayası, kayısının fermente olması için içerisinde yeteri kadar maya bulunmamasından dolayı fermente işlemini gerçekleştirmek için gerekli bir malzeme.

Kayısıları yıkayıp kuru bir bez ile temizleyin. Ardından çekirdeklerini ve kabuklarını çıkarın. Kabuklar şarabın tadı ve rengini etkileyeceğinden mutlaka çıkarmalısınız. Çıkardığınız kayısı içlerini kıvama gelinceye kadar ezin. Ardından ılık su ekleyerek iyice karıştırın. Ilık su eklemekteki amacımız, içerisinde az da olsa bulunan mayaları öldürmemek.

Elde ettiğiniz karışımın ekşimemesi için günde 2-3 kez tahta kaşık yada elinizle karşımı karıştırmalısınız. 1 gün sonra üzerinde köpük oluşmaya başladıysa fermente işlemi başlamış demektir. Eğer köpük başlamadıysa şarap mayasını kullanabilirsiniz. Bu şarap mayasını satın alabilirsiniz, eklediğiniz maya şarabınızın tadını etkilemeyecektir.

Fermente işlemi gerçekleştikten sonra bir tülbent yardımıyla karışımı süzüp elde ettiğiniz süzülmüş meyve suyuna şekeri ilave ederek bir kabın yarısını dolduracak şekilde fermantasyonu başlatacağınız bir kaba almalısınız. Burada yeteri kadar karbondioksit boşluğu bırakmalısınız. Tercihen yarısı yada 3/2’sini meyve suyuyla doldurup geri kalan kısmı boş bırakmalısınız.

Tam anlamıyla fermantasyon işleminin tamamlanması için 15-20 gün boyunca 16-30 derece ısıda karanlık bir yere bırakmalısınız. Fermantasyon işlemi bittiğinde bir pipet tarzı dar bir huniyle dibinde oluşan çözeltiden kurtararak şarabın dinleneceği bir kaba alınmalı ve ağzı iyice kapatılmalı. Yani şarap şişesine koyup sağlamca mantarla kapatabilirsiniz.

Fermantasyon işleminin bitmesini fermantasyon yaptığınız kapta birkaç gün boyunca bıraktığınız boşlukta köpürme olmuyorsa ve meyve suyunun rengi parlaksa anlayabilirsiniz. Şarap şişesi ve mantarla olan işlemi de tamamladıktan sonra şarabın tadının daha da güzelleşmesi için dinlenmeye bırakmalısınız. Evinizde bir şarap mahseni varsa orada yoksa karanlık ve serin bir yerde 2-4 ay boyunca demlenmeye bırakın. Bu sürenin sonunda kayısı şarabınız düşük alkol ve şekerli olarak hazır olacaktır.

Eğer alkol oranını arttırmak isterseniz kanyak kullanabilirsiniz.

Gözden Geçir...

Menopoz Nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Tedavisi ve 5 Teşhis Önerisi?

Menopoz nedir! Hakkında çok şey söyleniyor, ancak herkes bunun ne olduğunu ve kadınlar için ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir